problem hiperlordozy

Czym jest hiperlordoza?

Okazuje się, że hiperlordoza (inaczej lordoza pogłębiona oraz plecy wklęsłe) jest najczęstszą wadą postawy w obecnych czasach. Charakteryzuje ją wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa pod zbyt dużym kątem do przodu. Linia kręgosłupa przypomina wtedy literę C. Hiperlordoza najczęściej jest skutkiem siedzącego trybu życia i brakiem aktywności fizycznej. Sprawdź, czy problem hiperlordozy dotyczy Ciebie i co możesz zrobić, aby  się go pozbyć.

Jakie są objawy hiperlordozy?

Hiperlordoza przede wszystkim charakteryzuje się bólem pleców w dolnej części, który wynika z jego obciążenia i nasila się podczas podejmowania aktywności fizycznej. Inne objawy tej dolegliwości to: wklęsłe plecy, które są wykrzywione w kształt litery C, uwypuklone pośladki i wypięty brzuch. Schorzenie to często doprowadza do uszkodzenia kręgów, a nawet tkanek miękkich, które budują kręgosłup.

Przyczyny hiperlordozy kręgosłupa

Tak naprawdę znanych jest bardzo dużo przyczyn powodujących hiperlordozę kręgosłupa. Te najbardziej popularne to: nieprawidłowa postawa ciała, która dotyczy często osób wykonujących pracę siedzącą. Należy uważać, ponieważ podczas długiego siedzenia, odcinek lędźwiowy kręgosłupa napina się bardziej, niż jest to konieczne i może dojść do hiperlordozy. Brak aktywności fizycznej lub jej mała częstotliwość, powodują, że mięśnie odcinka lędźwiowego stają się słabe i plecy są wtedy bardziej podatne na wygięcie się.
Otyłość – nadmierna ilość tkanki tłuszczowej osiada na pośladkach oraz tułowiu, a słabe mięśnie są zmuszone do radzenia sobie z większym ciężarem. Są zbyt obciążone i dochodzi wówczas do nieprawidłowego wygięcia się kręgosłupa.
Kifoza pogłębiona, która charakteryzuje się zbyt dużym wygięciem środkowej części pleców, również jest jedną z przyczyn hiperlordozy, a także zanik mięśni, rwa kulszowa, osteoporoza, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, zapalenie krążków międzykręgowych, krzywica, wada wrodzona.

czym jest hiperlordoza?

Diagnoza

Jeśli obawiasz się, że możesz mieć hiperlordozę, zrób w domu bardzo proste ćwiczenie. Połóż się plecami na twardej podłodze i włóż rękę pod plecy, tuż nad pośladkami. Jeśli wolna przestrzeń jest trochę większa od Twojej dłoni, to możesz być spokojny – problem hiperlordozy Cię nie dotyczy. Natomiast, w przypadku gdy różnica rozmiarów jest znaczna, może to oznaczać lordozę lędźwiową. Naturalna krzywizna kręgosłupa u ludzi wynosi od 30 do 50 stopni, stąd czasem diagnoza może być problematyczna. W każdym wypadku należy wybrać się na wizytę u ortopedy, który zleci wykonanie badania RTG kręgosłupa, potwierdzającego lub wykluczającego hiperlordozę.

Leczenie

W leczeniu hiperlordozy stosuje się różne metody, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Lekarz prawdopodobnie przepisze Ci leki uśmierzające ból. Samo leczenie polega na wyeliminowaniu jej przyczyn oraz wykonywaniu ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie pleców i wtedy rozwój wady może zostać zahamowany. Warto pomyśleć nad pływaniem, jogą oraz masażami, ponieważ te czynności znacznie pomagają w leczeniu. W skrajnych przypadkach zaleca się noszenie gorsetu ortopedycznego.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »