Tarczyca jest gruczołem, który wpływa na funkcjonowanie dosłownie każdego organu w organizmie człowieka. Jedną z jej schorzeń jest Hashimoto – choroba ta nieleczona może prowadzić do fatalnych dla zdrowia skutków. Przy Hashimoto niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Dowiedz się więcej na temat tego, jak powinna odżywiać się osoba cierpiąca na Hashimoto.
Hashimoto – co trzeba wiedzieć o tej chorobie?
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna – jest efektem zaburzeń pracy układu odpornościowego. Najbardziej powszechna jest u kobiet w wieku 30-50 lat. Choroba ta wykazuje się szeregiem objawów, które często są lekceważone i nie utożsamiane z nią, dlatego często ujawnia się ona nawet po kilku latach. Do najbardziej popularnych objawów należą: senność, przewlekłe zmęczenie, długotrwałe przygnębienie wraz z obniżeniem nastroju, spadek koncentracji, problemy z zajściem w ciąże bądź przedwczesne poronienia. Przyczyny tej choroby to przykładowo przewlekły stres, czynniki genetyczne, menopauza. Naukowcy jednak nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić skąd bierze się ta choroba.
Hashimoto – które produkty są zalecane?
Choroba Hashimoto wiąże się z zaburzeniem prawidłowego metabolizmu u człowieka. Może to prowadzić do gwałtownego przybierania na wadzę, a nawet otyłości. Dlatego, niezwykle ważna jest odpowiednio skomponowana dieta.
Przede wszystkim należy zadbać o regularne planowanie i spożywanie posiłków. Pomoże to w utrzymaniu odpowiedniego, stałego tempa przemiany materii, co jak zostało wspomniane jest niezwykle ważne w walce z chorobą Hashimoto. Oprócz kontrolowania ilości posiłków i odpowiedniej godziny ich spożywania – należy także kompleksowo selektywnie sprawdzać, co ląduje na naszym talerzu. Przede wszystkim należy zadbać o dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, takich jak: selen, jod, żelazo, cynk, witamina D, witaminy z grupy B, kwasy omega-3. Niezwykle istotna jest także odpowiednia podaż białka.
Produkty, które warto spożywać w przypadku choroby Hashimoto:
- owoce morza,
- jaja,
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- chude mięsa,
- zielone warzywa i owoce,
- oleje roślinne,
- orzechy (na przykład włoskie, laskowe),
- pestki (dynia, słonecznik).
Jakich produktów należy unikać w przypadku choroby Hashimoto?
W przypadku choroby Hashimoto jest grupa produktów, na którą trzeba szczególnie uważać. Przede wszystkim należy monitorować ilość przyjmowanych węglowodanów – spożywać należy produkty o niskim indeksie glikemicznym. Wyeliminować należy więc wszelkie cukry proste, czyli wszelkie słodycze sklepowe i produkty wysoko przetworzone.
Oprócz tego, chorobie Hashimoto często towarzyszy nietolerancja glutenu i laktozy – produkty je zawierające mogą wyrządzić wiele szkód osobie cierpiącej na Hashimoto, należy je więc bezzwłocznie wyeliminować.
Nie należy spożywać również:
- tłustych, wysoko przetworzonych i słonych przekąsek,
- jasnego pieczywa,
- cukrów prostych,
- surowych warzyw kapustnych, soi (ze względu na problemy z przyswajaniem jodu),
- alkoholu i napojów gazowanych.
Należy jednak pamiętać, że niedobór witamin i składników mineralnych może mieć równie złe skutki, jak ich nadmiar, dlatego przed podjęciem diety dla osób z Hashimoto wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem bądź z dietetykiem, który odpowiednio skomponuje dietę biorąc pod uwagę inne ważne czynniki, takie jak styl życia, wzrost, wiek oraz inne dolegliwości.