Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, szczególnie, gdy dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie. Nie należy go lekceważyć, gdyż może to prowadzić do chorób nerek o poważnych konsekwencjach. Domowe sposoby na tę dolegliwość są z pewnością mniej inwazyjne, niż leczenie farmakologiczne, a mogą być równie skuteczne. Dowiedz się o nich więcej!

Jak rozpoznać zapalenie pęcherza?

  • Przed rozpoczęciem wdrażania domowych sposobów na zapalenie pęcherza bardzo ważne jest rozpoznanie objawów, które najczęściej mu towarzyszą. Należą do nich między innymi:
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • ból skoncentrowany w podbrzuszu, uczucie parcia na kość łonową,
  • potrzeba częstej wizyty w toalecie z jednoczesnymi trudnościami w oddawaniu moczu,
  • ciągłe uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego,
  • w zaawansowanych stadiach – pojawienie się krwi w moczu,
  • u dzieci dodatkowo: gorączka, utrata apetytu, ogólne rozdrażnienie.

Pierwsze objawy zapalenia pęcherza – co robić?

Podczas zauważenia pierwszych objawów zapalenia pęcherza moczowego, należy bezzwłocznie zmienić bieliznę, pościel oraz ręczniki. Przyczyną konieczności tego postępowania jest to, że na nich najczęściej rozwijają się bakterie i drobnoustroje, które mają najłatwiejszą drogę do dostania się do zainfekowanych miejsc. Zachowanie odpowiedniej higieny, częstego zmieniania bielizny oraz pranie jej w wysokich temperaturach z pewnością przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia bądź rozwoju infekcji. Oprócz tego, należy zadbać o ten aspekt również w przypadku partnera seksualnego. Mężczyźni mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia zapalenia pęcherza na przykład przez nieprawidłową higienę, szczególnie po wizycie w toalecie oraz przed stosunkiem seksualnym.

Należy również pamiętać, że pęcherz moczowy nie lubi zimna – dlatego tak ważne jest, aby nie siadać na zimnych powierzchniach oraz by w zimie zadbać o odpowiedni ubiór zasłaniający biodra. W przypadku, gdy dojdzie do zakażenia można wspomóc się termoforem – przykładając go do kości łonowej, podbrzusza. Zalecana jest też gorąca kąpiel, ciepła piżama i spędzanie czasu w łóżku.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Metody wewnętrzne

W leczeniu problemów z pęcherzem bardzo dobrze sprawdza się rumianek. Picie świeżego naparu trzy razy dziennie wspomaga organizm w walce z zapaleniem pęcherza. Oprócz tego, pomóc może napar ze skrzypu polnego, liści brzozy, pokrzywy mniszka lekarskiego. Wykazują one działanie moczopędne, dzięki czemu pomagają szybciej opróżnić pęcherz z powstałych toksyn przy równoczesnym zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Zioła te oprócz stosowania wewnętrznego świetnie sprawdzą się również, gdy stosowa się je będzie wewnętrznie – najlepiej w postaci tak zwanych “nasiadówek”. Należy wlać dwie szklanki naparu do miednicy i połączyć je z ciepłą wodą. Kwadrans siedzenia w tak wykonanej miksturze może przynieść bardzo dobre skutki w walce z zapaleniem pęcherza. Na szczególną uwagę zasługuje również żurawina, która wykazuje silne działanie odkażające. Uniemożliwia ona bakteriom przyleganie do komórek nabłonka dróg moczowych.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

Badanie USG barku

USG stawu barkowego pozwala na ocenę ścięgien stożka rotatorów  – to jest ścięgien mięśni które utrzymują głowę kości ramiennej współosiowo

Czytaj więcej