Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, szczególnie, gdy dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie. Nie należy go lekceważyć, gdyż może to prowadzić do chorób nerek o poważnych konsekwencjach. Domowe sposoby na tę dolegliwość są z pewnością mniej inwazyjne, niż leczenie farmakologiczne, a mogą być równie skuteczne. Dowiedz się o nich więcej!
Jak rozpoznać zapalenie pęcherza?
- Przed rozpoczęciem wdrażania domowych sposobów na zapalenie pęcherza bardzo ważne jest rozpoznanie objawów, które najczęściej mu towarzyszą. Należą do nich między innymi:
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- ból skoncentrowany w podbrzuszu, uczucie parcia na kość łonową,
- potrzeba częstej wizyty w toalecie z jednoczesnymi trudnościami w oddawaniu moczu,
- ciągłe uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego,
- w zaawansowanych stadiach – pojawienie się krwi w moczu,
- u dzieci dodatkowo: gorączka, utrata apetytu, ogólne rozdrażnienie.
Pierwsze objawy zapalenia pęcherza – co robić?
Podczas zauważenia pierwszych objawów zapalenia pęcherza moczowego, należy bezzwłocznie zmienić bieliznę, pościel oraz ręczniki. Przyczyną konieczności tego postępowania jest to, że na nich najczęściej rozwijają się bakterie i drobnoustroje, które mają najłatwiejszą drogę do dostania się do zainfekowanych miejsc. Zachowanie odpowiedniej higieny, częstego zmieniania bielizny oraz pranie jej w wysokich temperaturach z pewnością przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia bądź rozwoju infekcji. Oprócz tego, należy zadbać o ten aspekt również w przypadku partnera seksualnego. Mężczyźni mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia zapalenia pęcherza na przykład przez nieprawidłową higienę, szczególnie po wizycie w toalecie oraz przed stosunkiem seksualnym.
Należy również pamiętać, że pęcherz moczowy nie lubi zimna – dlatego tak ważne jest, aby nie siadać na zimnych powierzchniach oraz by w zimie zadbać o odpowiedni ubiór zasłaniający biodra. W przypadku, gdy dojdzie do zakażenia można wspomóc się termoforem – przykładając go do kości łonowej, podbrzusza. Zalecana jest też gorąca kąpiel, ciepła piżama i spędzanie czasu w łóżku.
Metody wewnętrzne
W leczeniu problemów z pęcherzem bardzo dobrze sprawdza się rumianek. Picie świeżego naparu trzy razy dziennie wspomaga organizm w walce z zapaleniem pęcherza. Oprócz tego, pomóc może napar ze skrzypu polnego, liści brzozy, pokrzywy mniszka lekarskiego. Wykazują one działanie moczopędne, dzięki czemu pomagają szybciej opróżnić pęcherz z powstałych toksyn przy równoczesnym zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Zioła te oprócz stosowania wewnętrznego świetnie sprawdzą się również, gdy stosowa się je będzie wewnętrznie – najlepiej w postaci tak zwanych “nasiadówek”. Należy wlać dwie szklanki naparu do miednicy i połączyć je z ciepłą wodą. Kwadrans siedzenia w tak wykonanej miksturze może przynieść bardzo dobre skutki w walce z zapaleniem pęcherza. Na szczególną uwagę zasługuje również żurawina, która wykazuje silne działanie odkażające. Uniemożliwia ona bakteriom przyleganie do komórek nabłonka dróg moczowych.