Wątroba to największy organ w ciele człowieka. Jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, pełni kilka istotnych funkcji, dlatego ważne jest, by była w dobrej kondycji. Jak rozpoznać, że coś jest nie tak z wątrobą? Jakie są choroby wątroby? Co jej szkodzi? Jak uniknąć chorób wątroby?
Dlaczego nasz organizm tak bardzo potrzebuje zdrowej wątroby?
Każdy organ naszego ciała pełni określone, istotne funkcje. Wątroba pełni ich kilka. Po pierwsze produkuje żółć, która usprawnia proces trawienia po posiłku i sprawia, że jest wydajny. Reguluje również poziom glukozy w naszym organizmie. Bierze udział w produkcji białek, które są ważnym elementem w procesie krzepnięcia krwi. Magazynuje witaminy, żelazo, które są uwalniane do naszego organizmu, kiedy zachodzi taka potrzeba.
Wytwarza również enzymy, heparynę, cholesterol oraz trójglicerydy. Neutralizuje i usuwa pozostałości przemiany materii i toksyn. I wreszcie bierze udział w termoregulacji organizmu.
Wesprzyj wątrobę w codziennym funkcjonowaniu
Nasza wątroba każdego dnia pracuje ciężko, by nasz organizm mógł poprawnie funkcjonować. Możemy jej w tym pomóc dbając o to, co jemy oraz pijemy każdego dnia. Naszej wątrobie szkodzi:
- Alkohol – to jedna z głównych przyczyn chorób wątroby,
- Tłuszcze nasycone – znajdziemy je w słodyczach, słonych przekąskach, fast foodzie,
- Nadmiar cukru w diecie – większość produktów jest dosładzana fruktozą lub syropem glukozowo-fruktozowym, z których przemianą nie radzi sobie wątroba,
- Leki i suplementy
Jakie objawy towarzyszą chorobom wątroby?
Początkowo osłabiona wątroba nie daje konkretnych objawów. Wątroba nie posiada unerwienia czuciowego, więc nie boli. Osłabienie wątroby objawia się:
- Przebarwieniem i nadwrażliwością skóry – zażółcenie skóry, ale także swędzenie, nadwrażliwość na dotyk,
- Ból brzucha – wątroba powiększa się i naciska na inne organy, co wywołuje ból,
- Zmiana koloru moczu – ciemny kolor moczu świadczy o problemie z wątrobą,
- Obrzęki – pojawiają się na twarzy, dłoniach, kostkach,
- Pogorszenie samopoczucia – zmęczenie, kiepski nastrój.
Jakie choroby doskwierają wątrobie?
- Marskość wątroby – jest najczęstszą chorobą dotykającą ten organ. Polega ona na włóknieniu miąższu wątroby, który niszczy jej strukturę. Powstaniu choroby sprzyja nadmierne spożywanie alkoholu. Około 50% przypadków marskości wątroby zostało wywołane przez alkohol.
- Wirusowe zapalenie wątroby to kolejna często występująca choroba. Jest to bardzo groźna choroba zakaźna. Można wyróżnić wirusowe zapalenie wątroby typu A, typu B oraz typu C. Typ A zwany jest żółtaczką pokarmową i wywołany jest spożyciem zainfekowanej żywności lub wypiciem skażonej wody. Wirusem typu B i C można zarazić się podczas zabiegów medycznych, stosunku czy nakłuwania skóry.
- Wątroba metabolizuje alkohol. Podczas procesu wytwarzane są związki, które niszczą organ. Nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do alkoholowego stłuszczenia wątroby. Po dłuższym czasie stłuszczenie może przerodzić się w marskość lub alkoholowe zapalenie wątroby.
- Polekowe uszkodzenie wątroby wywołane jest zatruciem, zbyt dużą dawką lub reakcją alergiczną na jeden ze składników leku. Większość leków jest metabolizowana w wątrobie, jednak niektóre z nich mają wysoki potencjał hepatotoksyczny.
- Niealkoholowe stłuszczenie wątroby związane jest z otyłością, nadciśnieniem, cukrzycą czy zespołem metabolicznym. Stłuszczenie wątroby może doprowadzić do stanu zapalnego, zwłóknienia lub marskości.
Część chorych może cierpieć na wrodzone zaburzenia wątroby: genetyczny zespół Gilberta, hemochromatozę lub niedrożność wewnątrzwątrobową.
Warto zadbać o swoje zdrowie i poddać się badaniu elastograficznemu wątroby w naszej placówce w Krakowie – więcej informacji tutaj.