Zabiegi urologiczne, o których warto wiedzieć

Urologia to gałąź medycyny, która zajmuje się chorobami związanymi z układem moczowo-płciowym. Jeśli masz problem z prostatą, pęcherzem, nerkami to właśnie urolog jest osobą, do której powinieneś się udać.

Do kogo, z czym się udać?

Urologia to bardzo szeroka dziedzina. Lekarze urolodzy dzielą się nie kilka podgrup. Część urologów zajmuje się leczeniem prostaty, pęcherza, nerek, zwłaszcza kamieni nerkowych. Druga grupa to specjaliści w zakresie onkologii urologicznej. Jeszcze inni przede wszystkim zajmują się urologią kobiecą i rekonstrukcyjną. Można wyróżnić także lekarzy, którzy specjalizują się w andrologii i dbają o zdrowie seksualne i rozrodcze.

Kiedy warto się udać do urologa?

Do urologa warto się zgłosić, jeśli zauważymy niepokojące objawy w działaniu układu moczowego, ale także w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania narządów płciowych. Do objawów, które powinny nas zaalarmować, że z naszym organizmem jest coś nie tak należą:

  • Nietrzymanie moczu
  • Ból przy oddawaniu moczu
  • Uczucie parcia na pęcherz
  • Pieczenie lub widoczne zmiany w obrębie narządów płciowych
  • Stulejka
  • Przedwczesny wytrysk
  • Zaburzenia wzwodu
  • Bolesność jąder
  • Ból podbrzusza

Dolegliwości spowodowane schorzeniami układu moczowego oraz narządów płciowych wpływają na komfort życia, dlatego warto udać się do dobrego specjalisty na badania już po pierwszych objawach. Lekarz w oparciu o przeprowadzone badania będzie mógł określić rodzaj schorzenia i rozpocząć leczenie.

badania urologiczne

Nie tylko skalpel – metody operacyjne

Obecnie zabiegi urologiczne są coraz mniej inwazyjne, nie zawsze konieczne jest nacinanie naszego ciała. W dzisiejszych czasach powszechnie stosowane są zabiegi endoskopowe pęcherza, moczowodów i cewki moczowej oraz metody laserowe w przypadku kamicy nerkowej.

Endoskopie – rodzaje

Podczas takiego zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. Do cewki moczowej zostaje wprowadzona rurka, która jest wsuwana do pęcherza. Zabieg ten wykonuje się u pacjenta, który ma problem z oddawaniem moczu. Procedurę powtarza się używając rurek o większej średnicy, dopóki lekarz nie uzna, że średnica cewki moczowej pozwala na swobodne oddanie moczu. Taki zabieg umożliwia również wizualizację wewnętrznej cewki moczowej oraz pęcherza.

Do zabiegów endoskopowych należy także cystoskopia. Po podaniu znieczulenia urolog wprowadza cystoskop do cewki. Taki zabieg pozwala na zdiagnozowanie kamieni, guzów lub innych zmian w naszym ciele.

Zabiegi laserowe

Innymi zabiegami, które wykonuje się endoskopowo jest resekcja i ablacja prostaty, leczenie kamieni nerkowych i pęcherza oczy usunięcie guzów pęcherza.
Do zabiegów laserowych należy usuwanie kamieni z dróg moczowych.

Lekarz wprowadza do cewki i pęcherza mały przyrząd, dzięki któremu ma dostęp do moczowodu oraz nerek. Po dostrzeżeniu kamienia, rozbija go na mniejsze kawałki przy pomocy włókien laserowych, które następnie usuwa przez cewkę moczową. Ten zabieg wykonuje się podając znieczulenie ogólne lub miejscowe, jednak podobnie jak w przypadku zabiegów endoskopowych nie wymaga nacinania naszego ciała.

Operacje chirurgiczne

Są jednak takie zabiegi w urologii, podczas których konieczne jest użycie skalpela. Chirurgicznie leczone jest nietrzymanie moczu, problemy z prostatą czy nowotwory. Do takich zabiegów należy także zabieg stulejki oraz krótkiego wędzidełka. Podczas zabiegu stulejki lekarz operacyjnie poszerza ujście napletka i częściowo lub całkowicie usuwa skórę, która go tworzy.

Wizyta u urologia może być dla wielu krępująca, ponieważ opowiadanie o intymnych problemach nie jest komfortowe, a dodatkowy stres związany z diagnozą lekarza i ewentualnym zabiegiem potęguje niechęć do wizyty u specjalisty. Jednak współczesna medycyna ciągle się rozwija i nie każda konsultacja kończy się stołem operacyjnym, skalpelem oraz szwami.

Wykonujemy wiele zabiegów urolognczych jak USG TRUS, USG moszny, USG nerek, USG układu moczowego. Zapraszamy!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »