Ból stawu skokowego odnosi się do wszelkiego rodzaju bólu lub dyskomfortu wpływającego na dowolną część kostki. Ból ten zwykle ustępuje po domowym leczeniu, takim jak odpoczynek, lód i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jednak co, jeśli ból nie przechodzi? Co może oznaczać? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w niniejszym artykule.
Czym jest ból stawu skokowego?
Ból stawu skokowego może wystąpić z wielu powodów. Najczęstsze przyczyny to:
- urazy,
- zapalenie stawów,
- obciążenie.
W zależności od przyczyny człowiek może odczuwać ból lub sztywność w dowolnym miejscu wokół kostki. Może ona również puchnąć, dlatego nie należy jej obciążać.
Zwykle ból stawu skokowego ustępuje po odpoczynku, okładach lodowych i lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty, jednak lekarze mogą pomóc w leczeniu urazów i zapaleniu stawów. Często schorzenia można leczyć bez operacji. Jeśli jednak uraz jest poważny, na przykład złamana kość skokowa, lub gdy ból kostki nie ustępuje po leczeniu niechirurgicznym, konieczna jest operacja.
Specyfika stawu skokowego — dlaczego jest podatna na kontuzje?
Staw skokowy jest częścią układu mięśniowo-szkieletowego, a kostki pomagają stać, zachować równowagę i poruszać się. Elastyczny staw skokowy umożliwia wskazywanie, zginanie, obracanie i przesuwanie stopy z boku na bok.
Kości dolnej części nogi (piszczelowa i strzałkowa) łączą się, aby spotkać kość stopy (kość skokową), tworząc kostkę. Więzadła utrzymują te kości razem. Złożona struktura ścięgien, mięśni i innych tkanek miękkich umożliwia ruch stopy i kostki. Z powodu tej złożoności kostka jest szczególnie podatna na kontuzje.
Jak powszechny jest ten rodzaj bólu?
Ból stawu skokowego oraz jego urazy są niestety bardzo częste. Najczęściej pojawia się u osób, które:
- ukończyły 65 lat,
- uprawiają sport lub wykonują czynności, które obejmują skakanie, ruchy z boku na bok lub szybkie zmiany ruchu,
- mają nadwagę lub chorują na otyłość.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu?
Ból stawu skokowego może wynikać z kilku urazów i stanów. Niektóre z najczęstszych urazów, które powodują ten ból, obejmują:
- Zapalenie kaletki: wypełnione płynem worki zwane kaletkami amortyzują kości podczas ruchu. Zapalenie kaletki ma miejsce, gdy te worki stają się podrażnione i zaognione.
- Złamania: wypadek lub uraz może spowodować złamanie kości (złamanie). Złamania kostki wahają się od łagodnych do ciężkich. Złamane mogą obejmować kości w dowolnej części stawu skokowego. Złamana kostka powoduje obrzęk i ból.
- Skręcenia: skręcone kostki są częstą przyczyną bólu. Skręcenie kostki ma miejsce, gdy więzadła się rozciągają lub rozrywają. Skręcenie ma miejsce, gdy kostka wysuwa się z prawidłowej pozycji.
- Zapalenie ścięgien: podrażnione ścięgna ze stanem zapalnym to uraz tkanek miękkich zwany zapaleniem ścięgna. Ścięgna łączą mięśnie z kośćmi. Czasami ścięgno może się zerwać (np. Zerwanie ścięgna Achillesa). Zerwane ścięgno może wymagać naprawy chirurgicznej.
Lekarz powinien zbadać miejsce bólu, sprawdzić obrzęk, intensywność bólu i wszelkie siniaki. Może także zlecić badanie obrazowe, takie jak: prześwietlenie, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
Jeśli lekarz uważa, że doszło do infekcji, będzie konieczne wykonanie biopsji. W takim przypadku, pobierana jest próbka tkanki i wysyłana do laboratorium w celu sprawdzenia obecności bakterii.