ćwiczenia na serce (1)

Ćwiczenia na wzmocnienie serca

Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia

Musimy pamiętać o wzmacnianiu swojego organizmu – i to w każdym aspekcie. Naszym najważniejszym i niezbędnym do życia mięśniem jest serce. Odpowiada za pompowanie krwi i to dzięki niemu otrzymujemy tlen, konieczny by żyć. Kondycja serca ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Zatem w jaki sposób możemy je wzmacniać? Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy pamiętać o odpowiedniej aktywności fizycznej.

Liczne korzyści

Siedzący tryb życia zdecydowanie nie sprzyja naszemu zdrowiu. Jest bardzo niebezpieczny i powoduje wiele groźnych chorób. Uprawiając sport chronisz swój organizm przed ryzykiem – takim jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca, cukrzyca, otyłość. Jak wiemy ruch to zdrowie! Aktywność fizyczna zmniejsza poczucie stresu i zmęczenia oraz pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Systematyczny wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze. Uprawiając sport, zwiększamy metabolizm, poprawiamy przemianę tłuszczów i pracę układu wydalniczego. Dzięki regularnej aktywności fizycznej wzmacniamy także układ kostny i elastyczność mięśni. Ćwiczenia poprawiają stan zdrowia naszej nawet najmniejszej komórki.

ćwiczenia na serce (1)

Ćwiczenia cardio

Trening cardio jest najlepszym sposobem na wzmocnienie serca i poprawę oddechu. Możesz zacząć biegać, jeździć na rowerze, czy choćby wchodzić po swoich schodach w bloku. Nie potrzeba wymagających i specjalistycznych sprzętów. Wystarczy ubranie sportowe, wygodne buty i grube chęci. Poniżej przygotowaliśmy kilka prostych ćwiczeń, które każdy może wykonać sam w domu. Pomagają one wzmacniać układ sercowo-naczyniowy i poprawiać wydolność krążeniowo-oddechową, ograniczając znacząco ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Przysiad z wyskokiem – należy spleść dłonie za głową, wykonać przysiad tak, aby uda były równolegle do podłoża. Następnie wyskok z wyprostowaniem nóg. Pamiętaj, aby twoja pozycja była stabilna, staraj się nie kołysać na boki.

Bieg bokserski – czyli bieg w miejscu z podniesionymi wysoko kolanami, połączony z naprzemiennymi wyprostem ramion w przód (ciosami prostymi). Bieg bokserski wykonuj dynamicznie, silnie prostuj ramiona w przód oraz podnoś wysoko kolana.

Burpee – Stań prosto w niewielkim rozkroku (na szerokość bioder). Następnie z tej pozycji przejdź w kucki i zrób klasyczną pompkę. Ugnij ręce w łokciach i z pozycji pompki dynamicznie skocz do kucnięcia. Twoje kolana powinny wtedy stykać się z klatką piersiową. Następnie skocz energicznie do pierwszej pozycji – stojącej.

Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń chwilę się rozgrzać, chociażby skacząc na palcach w miejscu, a po treningu nieco rozciągnąć by uniknąć zakwasów. Staraj się wykonywać powyższe ćwiczenia szybko i energicznie. Na początku zacznij od kilkunastu powtórzeń, z czasem stopniowo zwiększaj długość ich trwania. Po kilku tygodniach regularnych treningów zauważysz rezultaty. Będziesz czuć się lepiej, a Twoje serce będzie lepiej pracować.

Zacznij od małych kroków – codzienne spacery, treningi dwa razy w tygodniu. Oprócz aktywności fizycznej pamiętaj o zbilansowanej diecie. Nasze nawyki żywieniowe równie mocno wpływają na organizm.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »