ćwiczenia na serce (1)

Ćwiczenia na wzmocnienie serca

Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia

Musimy pamiętać o wzmacnianiu swojego organizmu – i to w każdym aspekcie. Naszym najważniejszym i niezbędnym do życia mięśniem jest serce. Odpowiada za pompowanie krwi i to dzięki niemu otrzymujemy tlen, konieczny by żyć. Kondycja serca ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Zatem w jaki sposób możemy je wzmacniać? Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy pamiętać o odpowiedniej aktywności fizycznej.

Liczne korzyści

Siedzący tryb życia zdecydowanie nie sprzyja naszemu zdrowiu. Jest bardzo niebezpieczny i powoduje wiele groźnych chorób. Uprawiając sport chronisz swój organizm przed ryzykiem – takim jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca, cukrzyca, otyłość. Jak wiemy ruch to zdrowie! Aktywność fizyczna zmniejsza poczucie stresu i zmęczenia oraz pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Systematyczny wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze. Uprawiając sport, zwiększamy metabolizm, poprawiamy przemianę tłuszczów i pracę układu wydalniczego. Dzięki regularnej aktywności fizycznej wzmacniamy także układ kostny i elastyczność mięśni. Ćwiczenia poprawiają stan zdrowia naszej nawet najmniejszej komórki.

ćwiczenia na serce (1)

Ćwiczenia cardio

Trening cardio jest najlepszym sposobem na wzmocnienie serca i poprawę oddechu. Możesz zacząć biegać, jeździć na rowerze, czy choćby wchodzić po swoich schodach w bloku. Nie potrzeba wymagających i specjalistycznych sprzętów. Wystarczy ubranie sportowe, wygodne buty i grube chęci. Poniżej przygotowaliśmy kilka prostych ćwiczeń, które każdy może wykonać sam w domu. Pomagają one wzmacniać układ sercowo-naczyniowy i poprawiać wydolność krążeniowo-oddechową, ograniczając znacząco ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Przysiad z wyskokiem – należy spleść dłonie za głową, wykonać przysiad tak, aby uda były równolegle do podłoża. Następnie wyskok z wyprostowaniem nóg. Pamiętaj, aby twoja pozycja była stabilna, staraj się nie kołysać na boki.

Bieg bokserski – czyli bieg w miejscu z podniesionymi wysoko kolanami, połączony z naprzemiennymi wyprostem ramion w przód (ciosami prostymi). Bieg bokserski wykonuj dynamicznie, silnie prostuj ramiona w przód oraz podnoś wysoko kolana.

Burpee – Stań prosto w niewielkim rozkroku (na szerokość bioder). Następnie z tej pozycji przejdź w kucki i zrób klasyczną pompkę. Ugnij ręce w łokciach i z pozycji pompki dynamicznie skocz do kucnięcia. Twoje kolana powinny wtedy stykać się z klatką piersiową. Następnie skocz energicznie do pierwszej pozycji – stojącej.

Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń chwilę się rozgrzać, chociażby skacząc na palcach w miejscu, a po treningu nieco rozciągnąć by uniknąć zakwasów. Staraj się wykonywać powyższe ćwiczenia szybko i energicznie. Na początku zacznij od kilkunastu powtórzeń, z czasem stopniowo zwiększaj długość ich trwania. Po kilku tygodniach regularnych treningów zauważysz rezultaty. Będziesz czuć się lepiej, a Twoje serce będzie lepiej pracować.

Zacznij od małych kroków – codzienne spacery, treningi dwa razy w tygodniu. Oprócz aktywności fizycznej pamiętaj o zbilansowanej diecie. Nasze nawyki żywieniowe równie mocno wpływają na organizm.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także