USG przezciemiączkowe - pierwsze badanie malucha

USG przezciemiączkowe – pierwsze badanie malucha

USG przezciemiączkowe jest jednym z pierwszych badań dziecka

Jest to badanie ultrasonograficzne główki noworodka poprzez ciemiączko. To podstawowe i w pełni bezpieczne badanie mózgu, wykonywane tylko u bardzo małych dzieci, których ciemiączko nie jest w pełni skostniałe. Zazwyczaj badanie wykonuje się przez ciemiączko przednie, ale możliwe jest także wykonanie USG poprzez ciemiączka tylne.

Ciemię przednie zarasta mniej więcej około 20. miesiąca życia dziecka, dlatego to przez nie najczęściej wykonuje się badanie. Natomiast ciemię tylne zarasta około 6–8 tygodnia życia dziecka. USG przezciemiączkowe nie powoduje bólu i stanowi alternatywę dla rezonansu magnetycznego, gdyż nie emituje szkodliwego promieniowania. Badanie ultrasonograficzne umozliwia zbadanie struktur mózgi, pozwala uzyskać obraz ośrodkowego układu nerwowego.

Kiedy zaleca się jego wykonanie?

USG przezciemiączkowe jest konieczne w przypadku wcześniaków i noworodków z niską masą, których organizmy nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Przy porodzie przedwczesnym występuje wysokie ryzyko krwotoku dokomorowego, dlatego aby je wykluczyć profilaktycznie wykonuje się powyższe badanie. Ten nieinwazyjny zabieg pozwala między innymi na ocenę poziomu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, ocenę struktur anatomicznych, wykrycie zmian ogniskowych, a nawet krwawień.

USG mózgu zalecane jest także w przypadku występujących innych anomalii jak: nieprawidłowe pomiary antropometryczne; zakażenia wewnątrzmaciczne; dystrofia; okołoporodowe zaburzenia oddychania czy niska liczba punktów w skali Apgar.

USG przezciemiączkowe - pierwsze badanie malucha

Jak przygotować się do badania?

Stosowanie fal ultrasonograficznych (w skrócie USG) jest w pełni bezpiecznym i atraumatycznym rodzajem badań, dodatkowo są one dość szybkie. USG przezciemiączkowe zajmuje około 20 – 30 minut, poprzedzone jest kilkuminutowym wywiadem rodzica/opiekuna z lekarzem specjalistą, warto więc szczegółowo i konkretnie odpowiadać na pytania lekarza. Nie trzeba specjalnie przygotowywać dziecka do badania. Ważne, aby maluch był spokojny i miał nieruchomą główkę w trakcie trwania badania. Ułatwi to jego przeprowadzenie i przyspieszy przebieg. Aby zmniejszyć stres niemowlaka najlepiej nakarmić dziecko chwilę przed wykonaniem USG.

Na czym polega badanie?

Podczas całego proces rodzic bądź opiekun pozostaje z dzieckiem. Zazwyczaj w czasie USG noworodek leży na brzuszku lub plecach. W pewnych sytuacjach na przykład gdy dziecko nie współpracuje można trzymać malucha na rękach, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Główka dziecka, a dokładniej ciemiączko jest smarowane specjalistycznym żelem, który zwiększa przewodzenie fal ultradźwiękowych, a głowica aparatu lepiej przylega do skóry. Lekarz przykłada do czaszki dziecka głowicę, która emituje fale ultradźwiękowe. Wyniki badania otrzymuje się zaraz po zakończeniu USG.

Po analizie lekarz porównuje uzyskane pomiary z prawidłowymi. Badanie pozwala nam na wykluczenie nieprawidłowości, rzetelną ocenę struktur mózgu. Nie bójmy się poprosić o szczegółowe wytłumaczenie analizy wyników przez lekarza specjalistę, pamiętajmy także o komforcie dziecka przed, w trakcie i tuż po badaniu.

Zapraszamy do zapisania się na USG przezciemniączkowe w naszym gabinecie!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »