Najczęstsze choroby układu oddechowego (2)

Najczęstsze choroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego współcześnie stały się bardzo rozpowszechnione

Wpływ na to ma rozwój cywilizacyjny, zwiększenie zanieczyszczenia powietrza czy nałogi takie jak palenie papierosów. Choroby układu oddechowego możemy podzielić na choroby górnego i dolnego odcinka układu oddechowego oraz ostre i przewlekłe. Choroby mogą być wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby.

Choroby górnego odcinka układu oddechowego dzielą się na:

  • Choroby nosa (jamy nosowej, zatok)
  • Choroby gardła
  • Choroby krtani
  • Choroby tchawicy

Do zakażenia górnych dróg oddechowych możemy zaliczyć takie choroby. jak: zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, krtani, nagłośni czy zatok, a także zapalenie ucha.

Choroby dolnego odcinka układu oddechowego:

  • Choroby płuc
  • Choroby oskrzeli i oskrzelików płucnych
  • Choroby pęcherzyków płucnych

Do zakażenia dolnych dróg oddechowych możemy zaliczyć zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli czy bakteryjne zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Najczęstsze choroby układu oddechowego

Nowotwory układu oddechowego

Nowotwory układu oddechowego są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród nowotworów. Są w znacznym stopniu powiązane z paleniem tytoniu oraz wdychaniem szkodliwych chemicznych substancji. Możemy rozróżnić: raka oskrzeli, raka płuc oraz nowotwory opłucnej.

Czynniki wywołujące choroby układu oddechowego

  1. Palenie papierosów oraz bierne palenie – szkodliwe substancje znajdujące się w dymie papierosowym mogą powodować nowotwory, POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc). Współcześnie palenie papierosów, przyczyniło się do znacznego zwiększenia śmiertelności.
  2. Zanieczyszczenie środowiska – szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu m.in. pyły zawieszone, dwutlenek azotu czy ozon mają znaczący wpływ na rozwój astmy, POChP oraz nowotworów. Wiele chorób układu oddechowego jest spowodowanych zanieczyszczeniami znajdującymi się w pomieszczeniach zamkniętych, pochodzących ze spalania substancji biologicznych używanych jako opał.
  3. Nieprawidłowa dieta – nadmierna otyłość i nadwaga mogą mieć związek z występowaniem bezdechu sennego, natomiast anemia i niedożywienie sprzyjają rozwojowi gruźlicy oraz POChP.
  4. Geny – naukowcy jednogłośnie stwierdzają, że między innymi mukowiscydoza czy POChP są spowodowane mutacją genów.
  5. Narażenia na zawodowe czynniki ryzyka.

Jak ustrzec się przed chorobami układu oddechowego?

W zapobieganiu chorobom układu oddechowego bardzo ważne jest utrzymanie całego organizmu w dobrej kondycji. Regularne uprawianie sportu wpływa na zwiększenie wydajności i pojemności płuc, a w połączeniu z odpowiednią dietą zapobiega nadwadze, która najbardziej obciąża płuca.

Mieszkając na terenach miejskich, które zazwyczaj są bardziej zanieczyszczone, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z dobrodziejstw natury na terenach oddalonych od wielkich miast. W profilaktyce chorób układu oddechowego, bardzo ważne jest unikanie wszelkiego kontaktu z dymem papierosowym oraz znacznie zanieczyszczonym powietrzem. Natomiast alergicy powinni unikać wszelkiego kontaktu z alergenami.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »