Profilaktyka raka jąder

Profilaktyka raka jąder

Rak jądra dotyka głównie młodych mężczyzn do 40. roku życia

Występuje rzadko, jednak liczba zachorowań stale rośnie. Wczesne wykrycie nowotworu, daje możliwość całkowitego wyleczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka raka jąder.

Mężczyźni w wieku od 18. do 40. roku życia powinni comiesięcznie wykonywać samobadanie jąder, a będąc w grupie ryzyka poddawać się proktologicznemu badaniu prostaty. Raz na 3 lata powinni także odbywać wizytę u urologa, w celu zbadania jąder. Po 40 roku życia zaleca się kontrolę prostaty za pomocą badania per rectum – raz do roku. Po 50-tce każdy mężczyzna powinien dodatkowo odbyć jedną wizytę w roku u urologa, gdyż wzrasta wtedy ryzyko zmian w gruczole krokowym, Mężczyznom w tym wieku poleca się także oznaczenie antygenu PSA – raz w roku.

Jak wykonać samobadanie jąder?

Najłatwiejszą i skuteczną metodą profilaktyki raka jąder jest samobadanie jąder. Niestety w Polsce bardzo mały odsetek mężczyzn je wykonuje. Mężczyźni już od 18 roku życia powinni badać się regularnie, co miesiąc. Obserwacja swojego ciała może pozwolić na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Im wcześniej postawi się właściwą diagnozę, tym szybciej jest możliwy powrót do zdrowia.

Samodzielne badanie jąder nie jest skomplikowane, wystarczy poświęcić zaledwie kilka minut. Najlepiej wykonywać je w pod prysznicem, kąpieli w ciepłej wannie lub tuż po umyciu się. Pod wpływem ciepła rozluźnia się mięsień dźwigacz jądra, skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, dzięki czemu zawartość moszny staje się łatwiejsza do badania i łatwiej jest wyczuć wszelkie nieprawidłowości.

Jak prawidłowo powinno być ono wykonywane?

  • Stań przed lustrem, aby ocenić czy nie występują widoczne zmiany w obrębie moszny.
  • Każde jądro należy badać osobno. Oburęcznie delikatnie objąć jądro używając kciuka, palca wskazującego i trzeciego palca. Zastanów się czy od poprzedniego samobadania jądra nie zmieniły swojego wyglądu – czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata. Prawidłowe jądro ma jajowaty kształt i gładką powierzchnię, wyraźnie zmieniony narząd powinno skonsultować się z lekarzem. Jednak pamiętaj, że jądra nie są symetryczne. Zazwyczaj jądro lewe jest troszkę większe od prawego.
  • Przetaczaj jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym. Sprawdź czy nie pojawiły się żadne zgrubienia, czy nie wyczuwasz pod skórą jakichś niepokojących grudek, zmian.

Profilaktyka raka jąder (2)

Kiedy skontaktować się z urologiem?

Jeżeli podczas samobadania jąder wyczujesz niepokojące guzki lub zauważysz zmiany od poprzedniego razu, skonsultuj się jak najszybciej z urologiem. Szczególnie jeśli Twoje jądra są bolesne, występuje powiększenie lub obrzęk jądra, odczuwasz bóle, dyskomfort w podbrzuszu.

W przypadku niepokojącego stanu zdrowia, lekarz z pewnością zleci wykonanie USG jąder i moszny, które wykonasz w naszym gabinecie w Krakowie. Badanie to jest najczęściej wykorzystywane w diagnozie chorób jąder. Jest to bezbolesne i szybkie badanie, którego wyniki będą znane od razu. Nie lekceważ swoich objawów, wizyta u specjalisty pomoże rozwiązać Twoje obawy, a nawet ustrzec przed większymi kłopotami.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »