skurcze mięsni przyczyny

Częste skurcze – na ratunek zmęczonym mięśniom

Czy kiedykolwiek zerwałeś się w środku nocy obudzony nagłym przeszywającym bólem w udzie lub łydce? Albo podczas rutynowego pokonywania kolejnych długości basenu trening przerwał Ci gwałtowny podobny ból. Prawdopodobnie doświadczyłeś skurczu mięśnia – bolesnej i często ciężkiej do wytłumaczenia dolegliwości na którą cierpi wiele Polek i Polaków. Czy skurcz może być objawem poważnej choroby i kiedy warto udać się do lekarza?

Czym jest skurcz mięśni?

Skurcze mięśni łatwo bagatelizować – w końcu ból mija po kilku minutach czy nawet kilkunastu sekundach. Jednak regularnie pojawiające się skurcze, szczególnie te w porze nocnej, potrafią zdecydowanie utrudnić życie. W medycznej nomenklaturze skurcz mięśnia opisywany jest jako zmiana długości lub napięcia mięśnia, wywierająca siłę mechaniczną na miejsca przyczepu mięśnia. Napięciu mięśni towarzyszy silny i przeszywający ból w obrębie mięśnia. W celu zneutralizowania skurczu zaleca się rozmasowanie i rozciągnięcie napiętego mięśnia.

Co może być przyczyną skurczów mięśni?

Pojawieniu się skurczu często towarzyszy wysiłek fizyczny, lecz regularnie pojawiające się napięcie niewywołane nadmiernym wysiłkiem może być objawem poważniejszego schorzenia.

Skurcz w przypadku uprawiania sportów można traktować jako naturalną reakcję organizmu na zmęczenie, jednak gdy niespodziewane napięcia mięśni pojawiają się w innych momentach mogą mieć zupełnie odmienne podłoże.

skurcze mięsni przyczyny

Częste skurcze mogą być powodowane przez:

  • siedzący tryb życia,
  • nadużywanie używek takich jak alkohol czy papierosy,
  • nadmierną ilość kofeiny,
  • odwodnienie.

W takiej sytuacji warto zadbać o prawidłową dietę, która dostarczy organizmowi wszelkich składników odżywczych. Ograniczenie picia kawy i regularne nawadnianie to podstawa. Jeżeli takie podstawowe kroki nie są wystarczające można pomyśleć też o dodatkowej suplementacji – zawierającej w szczególności magnez, potas i wapń.

Skurcze mięśni jako pierwsze symptomy choroby

Niekiedy jednak, szczególnie w przypadku zdrowego trybu życia, gdy skurcze mięśni pojawiają się regularnie, może być to objaw przewlekłej choroby. Takie objawy mogą występować między innymi w przypadku chorób na tle hormonalnym (niedoczynność tarczycy), niewydolności nerek czy cukrzycy. Dlatego w przypadku kiedy dbasz o swoją dietę i odpowiednią suplementację a skurcze nadal nie dają Ci spokoju, warto pomyśleć o wizycie u lekarza i wykonaniu podstawowych, rutynowych badań.

Ponadto jeśli skurczom towarzyszą inne objawy między innymi zaczerwienienie skóry lub zmiany w jej obrębie, ogólne osłabienie, a skurcze są szczególnie intensywne – nie warto zwlekać z wizytą u lekarza!

Leczenie skurczów

W przypadku walki z nawracającymi skurczami szczególnie pomocna jest odpowiednio przeprowadzona fizjoterapia oraz liczne zabiegi. Ulgę zmęczonym mięśniom mogą przynieść masaże, rozciąganie, krioterapia czy elektroterapia. Jednak zanim zdecydujesz się którąkolwiek z tych terapii lepiej udać się do lekarza i skorzystać z porady specjalisty, który postawi trafną diagnozę, i w dalszej perspektywie pozwoli pozbyć się skurczów na zawsze.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także