obrzęk lipidowy

Czym jest obrzęk lipidowy?

Obrzęk lipidowy to choroba, która utrudnia życie wszystkim, którzy dążą do uzyskania ładnej i szczupłej sylwetki. Mimo ciągłej aktywności fizycznej nie widać efektów w dolnej partii ciała, pojawia się dysproporcja, nogi są znacznie większe od reszty ciała. Takie sygnały powinny zmobilizować każdego do wizyty u specjalisty, ponieważ mogą świadczyć o obrzęku lipidowym. Jest on nazywany także obrzękiem tłuszczowym i jest zaburzeniem tylko i wyłącznie kobiecym, który objawia się nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej na dolnych kończynach i biodrach.

Objawy obrzęku lipidowego

Niestety wszelkie objawy, jakie towarzyszą wspomnianej dolegliwości, są dość problematyczne i potrafią uprzykrzyć życie. Jednym symptomem jest przede wszystkim bardzo duży cellulit, stale utrzymująca się opuchlizna nóg, symetryczne zajęcie ich przez obrzęk oraz uczucie ciężkości dolnych kończyn i ich zaczerwienienie, wrażliwość, mrowienie oraz nieustanny ból.
Obrzęk lipidowy nasila się wraz z nadejściem lata oraz wysokich temperatur. Wspomniana dolegliwość jest błędnie mylona z otyłością lub obrzękiem limfatycznym, dlatego udanie się do lekarza oraz właściwa diagnoza są niezbędne. Nie warto leczyć się na własną rękę, ponieważ może wywołać to wiele szkód.

Kiedy wybrać się do lekarza?

Najważniejszym symptomem, który powinien być sygnałem do konieczności konsultacji z lekarzem jest ból pojawiający się przy dotykaniu oraz siniaki, które spowodowane są nadmierną kruchością naczyń krwionośnych. Specjalista, do którego można udać się z tą dolegliwością to dermatolog, internista czy flebolog.
Dodatkowym badaniem może być rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Każdy profesjonalny lekarz zajmie się rozpoznaniem problemu i wdroży odpowiednie leczenie. Nieleczony obrzęk lipidowy może doprowadzić do innych równie poważnych chorób, dlatego nie warto bagatelizować problemu.

czym jest obrzęk lipidowy

Jak leczyć obrzęk lipidowy?

Pierwszym krokiem do pełni zdrowia z pewnością będzie zwiększenie aktywności fizycznej, w tym wypadku najlepiej sprawdzą się marsze, bieganie, spacery czy zajęcia na basenie. Masaż drenujący to także sposób na leczenie lipidemii, również w warunkach domowych — wystarczy zakupić odpowiedni sprzęt.
Dodatkowo należy nosić specjalnie przeznaczone rajstopy uciskowe oraz zastosować odpowiednią dietę. Można także wykonać liposukcję, jednak wcześniej należy dostosować jej rodzaj do swojej dolegliwości. Walka z chorobą z reguły wymaga dużej dyscypliny i samozaparcia. Jednak nie można się poddawać i bagatelizować problemu, bo może to przynieść negatywne skutki.

Powikłania

Brak leczenia obrzęku lipidowego prowadzi do wielu powikłań. Jednym z najpoważniejszych jest obrzęk limfatyczny. Polega to na odkładaniu się zbyt dużej ilości komórek tłuszczowych w tkance łącznej, a to skutkuje całkowitym zablokowaniem najmniejszych z otaczających ich naczyń limfatycznych, a przede wszystkim bardzo silnym bólem. Zdarza się również sytuacja, gdy lekarze dopiero na tym etapie traktują poważnie dolegliwości zgłaszane przez pacjentki. Błędna diagnoza na początku może skutkować poważnymi powikłaniami w dalszym leczeniu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także