Na czym polega skleroterapia

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia nazywana również ostrzykiwaniem żylaków, to bardzo popularny zabieg, który polega na zamykaniu naczyń krwionośnych poprzez wprowadzenie odpowiedniej dawki leku do rozszerzonych żył. Ta czynność polecana jest osobom, które zmagają się z problemem małych żylaków i pajączków naczyniowych. Sprawdź, jak wygląda taki zabieg, co warto wiedzieć przed wizytą oraz jakie są przeciwwskazania.

Czym są żylaki i dlaczego się pojawiają?

Żylaki są efektem niewydolności żylnej. Powstają, gdy z różnych przyczyn wzrasta ciśnienie krwi, do bardzo wysokiego poziomu. Wtedy naczynia krwionośne rozszerzają się od wewnątrz. Mają charakterystyczny ciemnoniebieski kolor i krętą strukturę. Najczęściej pojawiają się na nogach i łatwo można je zauważyć. Przeważnie są uwarunkowane genetycznie, ale pojawiają się również przy prowadzeniu niezdrowego trybu życia. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą zagrażać życiu człowieka.

Jak wygląda zabieg skleroterapii?

W okresie 2 tygodni przed zabiegiem zaleca się zażywać rutynę, która wzmacnia naczynia krwionośne i zwiększa ich grubość. Bezpośrednio przed samą procedurą nie powinno się naruszać skóry goleniem ani używać balsamów czy olejków do nawilżania. Sam zabieg jest prosty w przebiegu i praktycznie bezbolesny. Wcześniej lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie badania USG metodą Dopplera, aby ocenić stopień zaawansowania zmian. Następnie, w zależności od wyników badania USG, dobierze odpowiedni lek. Dla małych żylaków i pajączków, poleca się substancję w postaci roztworu, a dla poważniejszych zmian – w postaci pianki. Odpowiednia dawka wybranego leku zostanie wprowadzona specjalną cienką igłą do naczynia żylnego pacjenta, co prawie natychmiast spowoduje obkurczenie się żyły. Ilość nakłuć zależy od rozległości zmian, ale jest to przeważnie od kilku do kilkunastu wkłuć. Długość zabiegu wynosi około 20 minut, natomiast może być konieczne powtórzenie go od 2 do 5 razy.

skleroterapia - jak pozbyc sie żylaków

Rekonwalescencja

Czas rekonwalescencji jest indywidualny. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się nałożenie specjalnej pończochy uciskowej i spacerowanie w niej od 30 do 60 minut. Później, przez następny tydzień, należy spać w tej opasce. Przez okres 4 tygodni powinno się unikać opalania, sauny, wysokich temperatur oraz gorących kąpieli. Trzeba uważać, aby przez dłuższy czas nie stać lub siedzieć w jednej pozycji. W międzyczasie na skórze mogą pojawić się siniaki, natomiast powinny one wchłonąć się w czasie od miesiąca do pół roku. W przypadku, gdyby pojawił się ból, obrzęki i inne powikłania po zabiegu, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do zabiegu skleroterapii

Jak podczas każdego zabiegu, w wypadku skleroterapii również istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tej czynności. Są to między innymi: ciąża i karmienie piersią, świeża opalenizna, stany zapalne, stany zatorowo-zakrzepowe skóry, wady serca, zaawansowana miażdżyca tętnic dolnych, ostra infekcja, niezdolność do samodzielnego poruszania się, uczulenie na polidokanol oraz środki sklerotyzujące.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także