Choroby ogólnoustrojowe w organizmie człowieka obejmujące wiele narządów i układów wymagają leczenia przez specjalistów. To oni są w stanie rozpoznać charakter choroby po konkretnych objawach i dolegliwościach pacjenta, a następnie będą mogli przepisać kompleksową skuteczną terapię.
Kim jest reumatolog?
Reumatologia stała się samodzielną gałęzią medycyny nieco ponad pół wieku temu. Specjalista chorób wewnętrznych, reumatolog, zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób tkanki łącznej oraz patologii serca. Innymi słowy, w jego pole widzenia wpadają choroby stawów, nerek, serca, płuc i skóry, które nie są związane z zapaleniem o charakterze drobnoustrojów. Odpowiada za procesy autoimmunologiczne.
Współczesna medycyna ma około 200 chorób, które są badane i leczone przez reumatologa.
Są one konwencjonalnie pogrupowane w 6 dużych grup:
- patologie serca,
- układowe choroby tkanki łącznej,
- zapalenie naczyń,
- choroby stawów kończyn górnych i dolnych,
- choroby szkieletu osiowego,
- zaburzenia tła układu odpornościowego.
W kompetencjach reumatologa znajdują się poważne problemy zdrowotne, często o charakterze przewlekłym, nawracającym i niepokojące pacjenta przez długi czas.
Jakie objawy powinno skonsultować się z reumatologiem
Istnieje pewna lista objawów, które świadczą o ogólnoustrojowych zaburzeniach pracy organizmu, a ich wystąpienie wiąże się z koniecznością pilnej konsultacji z reumatologiem. Przy każdym stopniu nasilenia tych objawów w najbliższym czasie planowana jest wizyta u specjalisty.
Objawy choroby:
- ból, sztywność i chrupanie w stawach,
- stan zapalny, obrzęk w okolicy stawu, skóra jest gorąca w dotyku,
- zwiększony ból kończyn podczas ćwiczeń,
- sztywność ciała po spaniu i odpoczynku,
- wysypka na skórze,
- podwyższona temperatura ciała,
- częste krwawienia z nosa,
- duszność i ból w klatce piersiowej,
- ból w okolicy serca, zaburzenia rytmu.
Zaburzenia ogólnoustrojowe najczęściej objawiają się bólami i sztywnością stawów oraz wyraźnymi zaburzeniami biochemii krwi. W takim przypadku lekarzowi rodzinnemu trudno jest postawić prawidłową diagnozę, dlatego najbardziej kompetentną decyzją jest skierowanie pacjenta do specjalisty.
Kompetencje reumatologa
Choroby mogą objawiać się sezonowo, mieć długi, niewyraźny okres przebiegu lub pojawiać się ostro w zimnych porach roku, po infekcji lub w wyniku dużego wysiłku fizycznego. W każdym przypadku, konieczna jest właściwa diagnoza i kompleksowa terapia. Choroby ogólnoustrojowe wymagają długotrwałej terapii całą gamą leków i ewentualnie z udziałem specjalistów z innych dziedzin.
Według statystyk 40% światowej populacji cierpi na choroby stawów, a wszystko to jest konsekwencją nieuważnego podejścia do zdrowia, nieleczonych infekcji i późnej wizyty u lekarza. W przypadku braku leczenia i szybkiego przebiegu wielu chorób osoba może stać się niepełnosprawna po 5 latach. Nie dlatego nie warto odkładać wizyty u reumatologa, jeśli pojawią się podejrzane objawy lub zła dziedziczność.