uraz ręki

Kiedy uraz ręki może być niebezpieczny?

Bardzo często bagatelizujemy urazy i kontuzje rąk, traktując je jako nieistotne zdarzenia wymagające konsultacji medycznej. Należy jednak pamiętać, iż brak wdrożenia odpowiedniego leczenia i rehabilitacji mogą wiązać się z szeregiem poważnych powikłań i dolegliwości ze strony kończyn górnych.

Złamanie

Jest to pęknięcie kości, które może wystąpić w zasadzie w każdym jej miejscu. Złamania dzieli się na dwa podstawowe typy: zamknięte, kiedy skóra pozostaje nienaruszona oraz otwarte. W drugim przypadku kość rozrywa skórę. Zwykle konieczne staje się zszycie powstałej rany. Złamaniu towarzyszy silny ból i obrzęk oraz krwawienie w przypadku złamań otwartych.

W przypadku złamania powinniśmy niezwłocznie zareagować, zgłaszając się na pogotowie lub wzywając karetkę. Leczenie polega na nastawieniu kości oraz założenie gipsu na kilka tygodni. Niekiedy konieczne jest także wykonanie zabiegu chirurgicznego. Ostatnim elementem leczenia jest wprowadzenie stosownej rehabilitacji, która ma na celu przywrócenie pełnej mobilności złamanej kończyny.

Przyczyny częstego drętwienia rąk i nóg

Ciche złamania

Jest to pierwsza grupa często bagatelizowanych urazów, które często postrzegane są jako niegroźne i tym samym niewarte uwagi. Rozróżniamy dwa rodzaje cichych złamań. Pierwszym z nich są to rzeczywiście mało istotne urazy, które samodzielnie się goją i o których dowiadujemy się przypadkiem po czasie. Nie towarzyszą im żadne powikłania i komplikacje. W tym wypadku wizyta u lekarza polegałaby na usztywnieniu i zaleceniu odpowiedniej rekonwalescencji oraz rehabilitacji.

Drugą grupę stanowią natomiast „ciche złamania”, które w rzeczywistości stanowią poważne urazy, a ich skutki pojawią się dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach. Bagatelizowanie tego rodzaju urazów może przynieść poważne konsekwencje pod postacią trwałych zniszczeń, co może znacząco utrudnić lub nawet uniemożliwić powrót do pełnej sprawności ręki.

Skręcenie

Powstaje w efekcie gwałtownego i nienaturalnego ruchu stawu. Skręcenie może być lekką kontuzją, chyba że wiąże się z naderwaniem torebek i więzadeł stawowych. Uraz ten objawia się bólem, obrzękiem oraz ograniczeniem możliwości ruchowych.

Zwichnięcie

Jest to bardziej bolesna kontuzja niż skręcenie, która polega na zmianie położenia kości w stawie. Zwichnięcie rozpoznamy po wystąpieniu obrzęku oraz sporego krwiaka. Jeśli chodzi o kończynę górną, to zwichnięcie może mieć miejsce w nadgarstku, stawie łokciowym czy też barkowym. Zwichnięcie powinno zostać niezwłocznie nastawione przez lekarza, w przeciwnym razie może na stałe zaburzyć równowagę między więzadłami.

W przypadku wszelkich kontuzji i urazów ważne jest podjęcie niezwłocznych działań. Nieleczony uraz ręki, nawet ten pozornie niegroźny, może po latach stać się przyczyną poważnych dolegliwości. Ograniczona ruchomość górnej kończyny znacząco pogarsza naszą jakość życia, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Nie należy bagatelizować żadnego zdarzenia, a każde uszkodzenie ciała warto skonsultować z lekarzem, by jak najszybciej podjąć niezbędną terapię.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »