Przyczyny częstego drętwienia rąk i nóg

Efekt zmiany stylu życia

Wiek XX przyniósł najwięcej zmian do naszego życia codziennego. Największą widać w formie naszej pracy. Wcześniej przemieszczaliśmy się wyłącznie na koniach i była to mimo wszystko forma aktywności fizycznej. A każda czynność, wykonywana w ciągu dnia wymagała jako takiej tężyzny fizycznej.

Z biegiem lat, te najcięższe prace zaczęły być przejmowane przez maszyny, a rola człowieka ograniczyła się do nadzorcy produkcji. To wymusiło porzucenie bardzo aktywnego trybu życia na siedzący. Biorąc pod uwagę typowy etat, przez 8 godzin siedzimy w wymuszonej pozycji, która długofalowo może przynosić nie tylko dyskomfort.

Zbyt długie siedzenie

W większości przypadków, podczas długotrwałego siedzenia dochodzi do zatrzymania przepływu krwi, zwłaszcza do kończyn dolnych. Oprócz tego nerwy są uciskane w określony sposób przez długi czas co prowadzi do odczuwania znanych “mrówek” w nogach. W takim wypadku najlepszą metodą jest zmiana pozycji co jakiś czas.

W przypadku pracy siedzącej, może to być nawet przechadzka do innego pokoju biura. W idealnych warunkach należałoby wykonać dyskretne ćwiczenia w celu rozmasowania przemęczonych nerwów. Niestety na tą przypadłość nic się nie zaradzi. Jest to naturalna reakcja organizmu na ograniczoną ruchomość.

Wpływ diety i ruchu

Innym czynnikiem wpływającym na częste drętwienie kończyn jest dieta uboga w witaminy z grupy B. Ich niestabilny poziom jest szczególnie odczuwalny, ponieważ regulują pracę układu nerwowego. Poza wspomnianym drętwieniem, powoduje także niezwykle bolesne skurcze w nogach, które potrafią wyrwać ze snu.

Od tych witamin zależy nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego warto wzbogacić swoją dietę w produkty, które ją zawierają. Mogą znajdować się wątróbce, nabiale, drożdżach, warzywach zielonych i orzechach. Minerałami, które także wzmagają drętwienie rąk i nóg są niedobory magnezu i wapnia.

Aby ograniczyć wypłukiwanie tych składników najlepiej ograniczyć ilość spożywanej kawy i herbaty. Dodatkowym wsparciem będzie zwiększenie aktywności fizycznej, która poprawi krążenie krwi.

drżenie rąk i nóg przyczyny (2)

Czasami problemem może być kręgosłup

Warto obserwować kondycję swojego kręgosłupa. Jest on odpowiedzialny za unerwienie całego naszego organizmu. Nawet niewielkie uszkodzenie kręgosłupa może wpływać na pracę nerwów w różnych odcinkach ciała. Jeśli odczuwamy drętwienie to możliwe, że któryś z kręgów uciska jeden na drugi.

Jest to przepuklina krążka międzykręgowego, nazywanego potocznie “dyskiem”. Dochodzi do powiększenia włóknistego, a w konsekwencji podrażnia nerwy szyjne. To z kolei powoduje drżenie rąk. Aby to zdiagnozować niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Drżenie kończyn może być sygnałem alarmowym

Są jednak sytuacje, kiedy nagle pojawienie się drętwienia kończyn powinno zaalarmować nas i skłonić do zadzwonienia po pogotowie. Pierwszą sytuacją jest mrowienie w lewej ręce, połączone z kłuciem w klatce piersiowej. Może to oznaczać zawał serca i należy natychmiast zadzwonić po pomoc.

Drugim poważnym zagrożeniem jest udar. Wskazywać będzie na niego drętwienie kończyn, trudności w wypowiadaniu się, dezorientacja i bardzo silny ból głowy. Podobnie jak w przypadku zawału serca, potrzebna jest szybka interwencja i hospitalizacja.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »