Ból pleców to bardzo powszechna dolegliwość i może mieć różne przyczyny. Szacuje się, że od 50% do 80% populacji doświadcza tego problemu. Brak regularnej aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, chodzenie w butach na wysokim obcasie czy nieprawidłowa postawa ciała to najczęstsze powody tego typu dolegliwości. Ale powodem mogą być również niewykryte choroby. Sprawdź, co może być przyczyną bólu pleców u Ciebie.
Nieodpowiednia postawa ciała
Nieprawidłowa postawa ciała w dzieciństwie, na przykład garbienie się lub noszenie plecaka na jednym ramieniu, skutkują pogorszeniem elastyczności kręgosłupa, osłabieniem siły mięśni pleców, a nawet skoliozą i lordozą w późniejszych latach. Te schorzenia powodują ból właściwie na długości całych pleców, a dolegliwości nasilają się podczas aktywności fizycznej oraz dźwigania. Pływanie i gimnastyka są polecane, aby uśmierzyć ból. Bardzo dobre rezultaty osiąga się przy rehabilitacji i masażach specjalistycznych, które rozluźniają napięte mięśnie.
Jakie choroby powodują ból pleców?
Nie tylko nieprawidłowa postawa ciała i siedzący tryb życia są przyczyną bólu pleców. Czasem są to choroby, o których możemy nie wiedzieć. Są to schorzenia takie jak: przepuklina dysku, która powoduje problemy z poruszaniem się, nasilony ból, a nawet zaburzenia czucia. Najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego i pojawia się wtedy, gdy któryś z kręgów zaczyna wystawać i uciskać na nerwy. Kolejnym przykładem są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, przeciążenie i nadwyrężenie mięśni, przepuklina – powoduje ból w dolnej części kręgosłupa oraz mrowieniem nóg;
Czynniki ryzyka dodatkowo nasilające ból pleców
Taką dolegliwość może spotkać każdą osobę bez względu na wiek i to, czym się zajmuje. Poza wyżej wymienionymi przyczynami,można wyróżnić pewne czynniki nasilające ból w plecach, są to między innymi: wiek – najczęściej ból pleców nasila się od 30. roku życia, nadwaga, powodująca dodatkowe obciążenie mięśni i ból, depresja i lęki, które dodatkowo mogą nasilać bóle pleców. Jak i również, nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów na prostych nogach oraz słabe mięśnie pleców.
Pozostałe przyczyny bólu pleców to półpasiec, ciąża pozamaciczna, ostre zapalenie opon mózgowych, zapalenie trzustki, zawał mięśnia sercowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, rak jajników, choroby autoimmunologiczne, zespół stawu skroniowo-żuchwowego, schorzenia układu oddechowego (np. zapalenie płuc).
Ból przewlekły
Ból przewlekły jest bólem patologicznym i ma miejsce wtedy, gdy utrzymuje się co najmniej 3 miesiące. Ma on wiele przyczyn, przede wszystkim choroba zwyrodnieniowa stawów lub kręgosłupa, migrena czy choroby nowotworowe. Jeśli dokładne źródło problemu nie jest znane, to w takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który powinien zlokalizować przyczynę bólu i wyjaśnić dalsze kroki leczenia. Ból przewlekły wymaga indywidualnego podejścia lekarza do pacjenta, dobrej rehabilitacji i dobrania odpowiednich leków.