Dlaczego rozciąganie po treningu jest tak ważne?

Czym jest rozciąganie?

Rozciąganie, czyli inaczej stretching, jest to pewna forma ćwiczeń, którą powinno się wykonywać po treningach, aby rozluźnić mięśnie, które najciężej pracowały. Pozwala to na zmniejszenie bólu po wykonanych ćwiczeniach. Wiele osób, zarówno zawodowcy, jak i osoby zaczynające swoją przygodę ze sportem i siłownią, często zapominają lub też bagatelizują zalety rozciągania, które dodatkowo zmniejsza możliwość kontuzji.

Co należy wiedzieć o rozciąganiu?

Mięśnie powinno rozciągać się do momentu oporu. Zatrzymaj się wtedy na parę sekund i wrócić do pozycji wyjściowej. Na jedną partię ciała wykonuje się kilka powtórzeń. Po każdym treningu trzeba szczególnie skupić się na tych mięśniach, które pracowały najintensywniej podczas treningu. Należy robić to spokojnie i dokładnie, wtedy ćwiczenia przyniosą najlepsze rezultaty. Kluczowa w stretchingu jest przede wszystkim systematyczność i dokładność. Niestety, bez tego nie poczujesz pożądanych efektów. Regularne rozciąganie spowoduje, że Twoje więzadła i ścięgna z czasem staną się bardziej elastyczne.

Dlaczego rozciąganie jest ważne

Same plusy!

Aby z treningów wynieść jak najwięcej, powinno się wdrożyć rozciąganie do planu treningowego. Dlaczego? Stretching poprawia samopoczucie oraz wydolność organizmu, dzięki czemu osiąga się lepsze wyniki w sporcie. Zwiększa również mobilność stawów, jak i przyspiesza ich regenerację, przez co można wykonywać więcej cięższych treningów. Dlatego po każdych ćwiczeniach na siłowni należy ochłonąć i przejść do rozciągania. Znajdź spokojne miejsce, w którym możesz rozłożyć się na macie i zacząć stretching. Najpopularniejsze ćwiczenia to koci grzbiet, słonik, skłon w siadzie prostym, a także opad tułowia boczny przy drabince. Istnieje wiele ćwiczeń, które rozciągają różne partie ciała. Wiele przykładów możemy znaleźć, czytając artykuły lub oglądając specjalnie przygotowane filmiki, na przykład na kanale YouTube.

Kiedy najlepiej wykonywać rozciąganie?

Stretching najlepiej wykonać jeszcze na siłowni zaraz po skończonym treningu, wtedy wyrównasz swój puls i uspokoisz oddech. Rozciąganie powinno trwać około 15 minut, ale wszystko zależy od tego, jakie i ile mięśni chcesz rozciągnąć. Skup się na tych partiach ciała, które najbardziej pracowały podczas ćwiczeń i pamiętaj o prawidłowym oddechu. Na każde ćwiczenie poświęć parę minut, wykonując je starannie i dokładnie, bez pośpiechu. Rozciąganie pozwoli Ci się uspokoić i odprężyć, a Twoje mięśnie uspokoją się po treningu siłowym.

Nie tylko dla sportowców

Tak naprawdę rozciąganie jest zalecane nie tylko zawodowcom i osobom uczęszczającym na siłownię, ale i ludziom, którzy mają niewiele wspólnego ze sportem. Jeśli wykonujesz pracę siedzącą i na koniec dnia bolą Cię plecy, staraj się je często rozciągać, a poczujesz ogromną różnicę. Natomiast jeżeli Twoja praca wymaga od Ciebie ciągłego chodzenia, spróbuj rozciągania nóg i łydek. Z pewnością takie ćwiczenia przyniosą Ci ulgę. Należy tylko pamiętać o tym, aby robić to systematycznie, tylko wtedy efekty będą odczuwalne, a Ty nie zrazisz się do aktywności fizycznej.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »