Dziecko ze zgrubieniami okolicy ud

Na poziomie mięśnia przywodziciela po stronie prawej – podskórnie na powięziowo wyodrębnia się obszar o niejednorodnej echo strukturze, ale bez cech wzmożonej  echogeniczności  (w porównaniu z tkanką tłuszczową przyleganiu) – zmiany o echogeniczności  zbliżonej do tkanki  tłuszczowej,  wolne od odbić jak od zwłóknień czy torebki. W badaniu Dopplerowskim w tym w zakresie niskich prędkości przepływu (małych naczyń) nie stwierdzono cech przepływu w obrębie zmiany, która w pierwszej kolejności odpowiada  tłuszczakowi.

W  badaniu sonoelastograficznym  obraz tkanki miękkiej jednorodnie porównywalnej z tłuszczem podskórnym w przyleganiu. Zmiana pojedyncza bez cech naciekania, bez cech modelowania. Zmiana o wymiarach 28x15mm – w przekroju osiowym i strzałkowym.

        

         

Nie stwierdzono obecności naczyń krwionośnych w obszarze zmiany, nie stwierdzono cech aktywności metabolicznej zmiany czy też odczynu zapalnego w przyleganiu. W obrębie zmiany nie stwierdzono obecności zwapnień.
Wskazana okresowa kontrola USG ( pierwsza do 3 miesięcy w celu oceny ew. dynamiki wzrostu).
Obraz prawidłowego elementu kurczliwego i ścięgnistego mięśni na poziomie zmiany, powieź ciągła bez obrazu formowania przepuklin. Zmiany podobne obustronnie – po lewej mniejsza co przemawia za konstytucjonalnym   przerostem – do  kontroli ( jw.)

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »