mdłości

Najczęstsze przyczyny mdłości

Mdłości, czyli uczucie chęci zwymiotowania i dyskomfortu w żołądku towarzyszyło prawdopodobnie każdemu człowiekowi. Często po nim pojawiają się wymioty. W trakcie najczęściej towarzyszą mu: bladość skóry i obniżone ciśnienie tętnicze. Czym może być spowodowane to bezbolesne, aczkolwiek nieprzyjemne uczucie?

Jak palenie papierosów wpływa na stan naszego zdrowia?

Niestrawność

Niestrawność pokarmowa jest częstą przyczyną mdłości. W celu ich uniknięcia zaleca się ograniczenie spożywania pokarmów, które wymagają długiego czasu trawienia. Za jedną z najbardziej ciężkostrawnych potraw uznaje się smażone mięso. Odpowiada za to w głównej mierze tłuszcz, wykorzystany do smażenia, który pozostaje w żołądku do nawet ośmiu godzin. Powoduje on nierzadko również inne dolegliwości, takie jak zgaga. Kolejnym produktem, który może powodować niestrawności, są konserwowane ryby, szczególnie te zakonserwowane w oleju. W celu wyeliminowania skutków ubocznych ciężkostrawnych potraw można używać do ich przygotowania przypraw przyspieszających trawienie, takich jak chilli, kurkuma, cynamon i imbir. Podobne działanie zapewni także miętowa herbata. Można również zmienić sposób przygotowania potraw, np. zamiast smażenia przygotować mięso na parze, przez co przestaje być ono ciężkostrawne.

Zatrucie toksynami

Skutkiem zatrucia alkoholowego często bywają nudności. Spowodowane są one przez toksyny znajdujące się w alkoholu. Wymioty są jedną z reakcji obronnych organizmu. Wątroba przetwarza spożyty alkohol w aldehyd octowy, który następnie zamienia w octan, a ten wydalany jest z organizmu jako woda i dwutlenek węgla. Wątroba nie ma jednak nieskończonych możliwości przetwarzania toksyn. Jeśli aldehydu jest za dużo, organizm musi usunąć go naturalnymi metodami. Mimo że wymioty to szybki sposób oczyszczenia żołądka, nie jest zdrowy. Należy także pamiętać, że mimo pozornego uwolnienia się organizmu z alkoholu, etanol zawarty w napojach wysokoprocentowych przedostaje się do wielu tkanek, powodując ich uszkodzenie.

Choroby błędnika

Błędnik jest jedną z części ucha wewnętrznego. Odpowiada nie tylko za prawidłowe słyszenie, ale także za utrzymanie równowagi. Jego zaburzenia wynikają z uszkodzeń, a ich charakterystycznym objawem jest wykrywanie stanu równowagi jako ruch. Wtedy mogą pojawić się zawroty głowy oraz uczucie kołysania. Do tego dochodzą często mdłości oraz wymioty, które powoduje układ nerwowy w reakcji na zaburzenia ośrodku ucha. Osoby cierpiące na choroby błędnika nie mogą normalnie się poruszać, ponieważ mają wrażenie zapadania się podłoża oraz problemy z równowagą. Takich objawów nie można lekceważyć i należy jak najszybciej udać się do laryngologa, który po odpowiednich badaniach zaproponuje indywidualny sposób leczenia pacjenta.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli mdłości pojawiają się rzadko i łatwo ustalić przyczynę ich powstania, nie należy się martwić. Problem zaczyna się w momencie, w którym pojawiają się one regularnie, często lub towarzyszy im ból i wysoka gorączka. Wtedy wymagają one konsultacji z lekarzem. Jeśli chcą Państwo skorzystać z profesjonalnej opieki medycznej i indywidualnego podejścia do pacjenta zachęcamy do wizyty w placówce Ultragen. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty i kontaktu w sprawie konsultacji z naszymi specjalistami!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także