Jak palenie papierosów wpływa na stan naszego zdrowia?

Wielu z nas nie jest świadomych, jak często narażeni jesteśmy na uzależnienia. Używki to nie tylko narkotyki, alkohol czy papierosy. To także kawa, herbata, a nawet słodycze. Spożywanie w nadmiernych ilościach wspomnianych produktów może w w nieodwracalny sposób zdewastować nasz organizm. Należy być świadomym ryzyka i niebezpieczeństwa, które czyha na nas na każdym kroku. Co warto wiedzieć na temat szkodliwości używek?

Czym są używki?

Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać jest czym tak naprawdę są używki? Są to substancje, które mimo braku konieczności stosowania, wywierają wpływ na organizm. Nie są one potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania organizmu, ale mimo to są stosowane ze względu na efekty, jakie wywołują. Przykładowo, kawa lub herbata ogranicza senność i pobudza do działania, narkotyki i alkohol wprowadzają w stan ekstazy i pozornie przenoszą do innego świata, a papierosy odprężają, relaksują i pozwalają na opanowanie emocji.

Czy każda używka jest niebezpieczna?

Z pewnością każda używka nie jest nam potrzebna, ale czy wszystkie są niebezpieczne? Odpowiedź brzmi nie. Niektóre z nich, jak kawa, herbata czy słodkości w odpowiednich ilościach nie będą niosły za sobą szczególnie negatywnych skutków dla naszego organizmu. Jednak kiedy mowa o narkotykach, alkoholu lub papierosach, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Poza chwilową przyjemnością jaką dają, robią znacznie więcej złego niż dobrego. Ich nadmierne używanie doprowadza do poważnych zmian w organiźmie, a niekiedy nawet do śmierci uzależnionego.

Profilaktyka ma znaczenie

Jak papierosy oddziaływują na nasz organizm?

Palenie papierosów jest największym możliwym zagrożeniem dla zdrowia na świecie, które można wyeliminować. To od nas zależy, czy zrezygnujemy z tego niebezpiecznego uzależnienia. Każdy papieros skraca życie nałogowca o 5,5 minuty życia.
Największym zagrożeniem palaczy jest choroba nowotworowa trzustki, krtani, przełyku, jamy ustnej,pęcherza moczowego, miedniczek nerkowych, gardła, a przede wszystkim płuc- choruje na nią około 85% nałogowo palących osób. Niebezpieczeństwem są też choroby układu krążenia przykładowo jest to nadciśnienie, miażdżyca; choroby układu oddechowego: gruźlica płuc, astma oddechowa lub zapalenie płuc. Palenie papierosów obniża potencję u mężczyzn, a u kobiet zmniejsza płodność.

Jakie inne, negatywne skutki niesie za sobą nałogowe palenie?

Uzależnienie u palaczy bardzo osłabia skórę, włosy, paznokcie i zęby. Jeżeli nałóg trwa już dłuższy czas, ciało osoby palącej wygląda na permamentnie zmęczone i szybciej się starzeje ze względu na pojawiające się zmarszczki. Twarz jest poszarzała i pozbawiona blasku. Zęby stają się kruche, pożółkłe i mają tendencję do wykrzywiania się. Wielu osobom przeszkadza również zapach dymu papierosowego, którym emanują nałogowcy. Niejeden palacz zaczyna chorować także na choroby skórne takie jak trądzik różowaty, który objawia się ropnymi krostkami i zaczerwienieniami na twarzy.

Jeżeli jesteście Państwo w grupie ryzyka chorób wywołanych uzależnieniami, zapraszamy do naszego gabinetu w celu odbycia konsultacji pod okiem profesjonalistów!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »