Profilaktyka ma znaczenie

Wiele osób zapomina o regularnych badaniach krwi i moczu, nie wspominając o wizytach u specjalistów. Profilaktyka pozwala zapobiec wielu chorobom i nieszczęściom, które gdyby zostały okryte później, mogłyby być nie do wyeliminowania, lub wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie. Co warto wiedzieć na temat prewencyjnych metod i dbania o nasze samopoczucie?

Jakie badania warto objąć profilaktyką?

Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie niektórych schorzeń, kiedy objawy nie są jeszcze widoczne bądź tak jawne. Do podstawowych analiz przez całe życie powinniśmy zaliczyć: badanie moczu, morfologia krwi z OB, badanie poziomu cukru we krwi, podstawowe pierwiastki czyli magnez, wapń, fosfor, żelazo, elektrolity takie jak sód czy potas, badanie ciśnienia i kontrola wagi, lipidogram (zawartość tłuszczów we krwi).

Jaką funkcję w naszym organizmie pełni tarczyca?

Tarczyca to jeden z największych gruczołów w naszym organizmie i jeden z najważniejszych organów w układzie hormonalnym – znajduje się na przedniej części szyi. Pełni bardzo ważne funkcje w zachowania bilansu energetycznego, procesach tlenowego metabolizmu czy produkcji ciepła. Kłopoty z jej poprawnym funkcjonowaniem mogą oddziaływać na apetyt, prowadzić do zaburzeń metabolizmu, problemów układu trawiennego i ogólnego, złego samopoczucia.

Jak rozpoznać zmiany w piersi?

Problemy z tarczycą

Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma związek z nadprodukcją lub niedoborem wytwarzanych hormonów. Funkcjonowanie gruczołu zależne jest także od ilości jodu w żywności, jaką spożywamy. Wykrycie tych problemów jest możliwe dzięki profilaktycznych badaniach laboratoryjnych krwi. Bardziej narażone na problemy z tym gruczołem są kobiety od 35. roku życia lub osoby obciążone genetycznie z powodu występowania choroby tarczycy u innych członków rodziny. Dodatkowo do przyczyn występowania problemów ze wspominanym gruczołem można zaliczyć: niedobory żywieniowe, zanieczyszczenie powietrza, choroby autoimmunologiczne i stres.

Badania tarczycy

Bardzo ważnym badaniem jest kontrola tarczycy – powinna być ona wykonywana raz w roku szczególnie przy występowaniu niepokojących objawów, takich jak apatia, ciągłe odczuwanie zimna, wypadanie włosów, senność i ogólne zmęczenie. Występować mogą także problemy skórne, depresja, problemy z pamięcią, wzrost masy ciała. Cykl menstruacyjny u kobiet może zostać zaburzony. Wówczas należy wykonać badania krwi, w szczególności analizę hormonów takich jak (TSH), (FT4), (FT3), (anty-TG), (anty-TPO). Jeżeli wyniki będą nas niepokoić, warto skonsultować się ze specjalistą- endokrynologiem i wykonać badanie USG tarczycy. Szczególnie istotne są dwa pierwsze (TSH), (FT4) – dzięki ich wynikom lekarz może rozpocząć wstępną diagnostykę problemu.

Choroby tarczycy

Do schorzeń tego gruczołu zalicza się:
• Nadczynność i niedoczynność tarczycy
• guzki tarczycy
• rak tarczycy

Dolegliwością tym może towarzyszyć choroba Hashimoto – jest to stan, w którym układ odpornościowy atakuje gruczoł tarczycy.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami i dostępnymi konsultacjami ze specjalistami, przypominamy o profilaktyce!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »