rak piersi badania

Jak rozpoznać zmiany w piersi?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, ponieważ stanowi aż 25% ogółu zachorowań. Na całym świecie co roku diagnozuje się ok. 1,5 miliona przypadków i 400 tysięcy zgonów w wyniku tej choroby. Najczęściej atakuje ona kobiety z wysoko cywilizowanych krajów (Europa Zachodnia, USA, Kanada, Australia) w przedziale wiekowym od 50 do 69 lat. Wiedza na temat tego nowotworu wciąż się poszerza – nowe sposoby leczenia mogą znacznie poprawić rokowanie, jednak najważniejsze jest wykrycie go na wczesnym etapie rozwoju. W tym celu należy wiedzieć, jakie są niepokojące objawy raka piersi, które można samemu zauważyć i szybko zareagować.

Objawy raka piersi

Symptomy choroby zależą od stopnia jej zaawansowania. W początkowym etapie nowotwór piersi i sutka zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego ważne są regularne badania profilaktyczne, takie jak np. mammografia. Do pierwszych objawów zaliczają się:

  • asymetria biustu – pierś, w której rozwija się guz, może być optycznie większa od drugiej,
  • podrażnienie i zmiana koloru skóry – na piersi mogą powstawać owrzodzenia, wykwity lub wciągnięcia, skóra może być lekko czerwona, ciepła lub przybrać pomarańczową barwę, co wskazuje na zaawansowany stopień rozwoju choroby,
  • jednostronny wyciek z brodawki – jest nim płyn surowiczy lub surowiczo-krwisty,
  • powiększone węzły chłonne – występują po stronie powstałego guza;

Jednak najczęstszym objawem raka piersi jest wyczuwalny guz pod skórą. Występuje on u 65-76% chorych. Jest zazwyczaj twardy, ma wyraźnie zaznaczone granice i może mieć nierówną powierzchnię. Często nie daje on dolegliwości bólowych, dlatego jest ignorowany przez pacjentki. Rzadko towarzyszy mu lekkie kłucie lub ciągniecie. Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych symptomów, nie czekaj i koniecznie wybierz się do lekarza, aby je zweryfikował.

Nowotwory tkanek miękkich

Jak wykrywa się raka piersi?

Aby jak najszybciej wykryć raka piersi, ważna jest profilaktyka. Niezwykle istotne jest również poszerzanie świadomości i motywowanie kobiet do wykonywania badań. Im wcześniej zostanie wykryty nowotwór, tym większa szansa na trwałe wyleczenie – zwłaszcza, gdy guz mierzy nie więcej niż 2 cm i nie ma przerzutów na inne organy, np. węzły chłonne. Oczywiście nie każdy guz jest złośliwy, może mieć on też charakter łagodny: torbiel, włókniak, tłuszczak, jednak należy zachować szczególną ostrożność i nie ignorować niepokojących zmian.

Często kobiety rezygnują z samobadania, ponieważ obawiają się tego, że znajdą niepokojący objaw, o którym wolą nie wiedzieć. Zgłaszają się do lekarza w momencie, kiedy symptomy są już tak zaawansowane, że utrudniają codziennie funkcjonowanie. Obecnie organizowanie są liczne kampanie społeczne, które mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz zmotywowanie kobiet do regularnych badań.

Zapraszamy do naszej placówki, gdzie będą mogli Państwo wykonać specjalistyczne badania USG i skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »