Sposoby na radzenie sobie z bólami podczas miesiączki

Miesiączka to dla wielu dziewcząt i kobiet czas, w którym potrzebują dużej ilości odpoczynku i spokoju. Okresowi temu często towarzyszy dyskomfort i ból, który utrzymuje się średnio od dwóch do trzech dni. Czas ten jest szczególnie wrażliwy w przypadku młodych dziewcząt, które dopiero wchodzą w okres dojrzewania. Jak złagodzić  menstruacyjny ból brzucha i co warto o nim wiedzieć?

Dojrzewanie u dziewcząt jest bardziej skomplikowane niż u chłopców?

Dziewczynki zaczynają dojrzewać wcześniej niż chłopcy, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zmienia się ich ciało, pojawia się pierwsza miesiączka, która występuje się między 11 a 16 rokiem życia – wówczas dziewczyna staje się kobietą. U chłopców przełomowymi momentami jest nocna polucja, występująca średnio podczas 14-stego roku życia i mutacja, która zachodzi około 15-stego roku życia. Zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców to trudny czas. Muszą przyzwyczaić się oni do nowej wersji siebie i zaakceptować te zmiany. U dziewcząt pojawiają się wahania nastrojów, rozdrażnienie i strach związany z szybko postępującymi i widocznymi zmianami w ich organizmie.

Pierwsza miesiączka – o czym warto wiedzieć?

Pierwsze menstruacje są często nieregularne, mało obfite, niezbyt bolesne i mogą być krótsze niż w późniejszych latach. Pierwsza miesiączka to bardzo indywidualna sprawa i nie warto porównywać jej do doświadczeń innych osób. Dopiero po pewnym czasie, cykl ten nabiera regularności. Każdy organizm działa inaczej – jest to bardzo osobista kwestia. Oczywiście, warto zapoznać się z doświadczeniami innych kobiet, ale niekoniecznie należy się nimi kierować.

Kompulsywne objadanie się – przyczyny

Jakie symptomy towarzyszą miesiączce?

Ból menstruacyjny to klasyczny objaw miesiączki, który pojawia się na początku krwawienia, lub na kilka dni przed jego rozpoczęciem jako sygnał alarmowy. Dodatkowo, u niektórych kobiet mogą występować inne objawy takie jak: przygnębienie i ogólne rozbicie, biegunka, zmęczenie, wymioty, a także z racji zbierającej się wody w organizmie, wzrost masy ciała. Symptomy te sprawiają, podczas tego okresu kobieta staje się bardzo wrażliwa i niespokojna.
Ból miesiączkowy może przybierać bardzo intensywną formę i całkowicie wykluczać z życia, na czas jego trwania – tak silne objawy i boleści mogą doprowadzić do omdleń i całkowicie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie niektórym kobietom.

Sposoby na menstruacyjny ból brzucha

Jeżeli kobiecie doskwiera ból podczas miesiączki, warto rozważyć kilka cennych wskazówek:
• stosowanie ciepłych okładów,
• używanie termoforu,
• ciepła kąpiel,
• picie dużej ilości wody lub ziołowych naparów- skuteczne mogą być te wykonane z rumianku lub liści malin,
• delikatne rozciąganie się, lub inna aktywność fizyczna,
• unikanie stresu,
• inne, autorskie sposoby wprowadzające nas w stan relaksu.

Jeśli domowe metody nie są wystarczające, a objawy nie mijają, warto skonsultować to z ginekologiem i zaczerpnąć fachowej porady. Możliwa będzie konieczność stosowania leków przeciwbólowych.

Jeżeli jesteście Panie zaniepokojone stanem zdrowia dziecka lub swoim własnym, zapraszamy do konsultacji ginekologicznych.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także