Bóle głowy to jedna z najpopularniejszych dolegliwości z jakimi kierujemy się do lekarza. Jego przyczyn może być wiele od rzeczy codziennych jak głód, stres, brak snu lub może być oznaką chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, jaskra, zapalenie zatok. Należy zwracać uwagę na ból głowy, ponieważ jest on w stanie nam wiele powiedzieć na temat naszego organizmu. Na co powinniśmy szczególnie zwracać uwagę?
Rodzaje bólu głowy
Najczęściej dolega nam napięciowy ból głowy. Nie jest on spowodowany żadną chorobą. Jego przyczyny mogą być następujące: stres, głód, zmęczenie, emocje.
Drugim rodzajem jest ból głowy wtórny, który jest powodowany przez choroby.
Ważne jest to aby mieć świadomość, że nie może boleć nas mózg. Nie ma on zakończeń nerwowych odbierających bodźce bólowe, w przeciwieństwie do otaczających go trzech oponach twardej, pajęczej i miękkiej. Te mocno ukrwione elementy naszej głowy są miejscami gdzie odczuwamy ból. Przy próbie zdiagnozowania przyczyny bólu ważnym elementem jest zwrócenie uwagi na lokalizację bólu.
Lokalizacja bólu
Ból z tyłu głowy może być spowodowany przez nadciśnienie tętnicze. Często występuje rano, może mu towarzyszyć pulsowanie oraz sztywność karku. Kolejnym z powodów może być migrena. Charakteryzuje się silnym, ostrym bólem z boku jak i z tyłu głowy, promieniującym na kark.
Potrafi trwać nawet do 72 godzin. Inną przyczyną może być wada kręgosłupa, które mogą mieć duży wpływ na ogólne samopoczucie człowieka. Ważne jest aby dbać o dobrą pozycję siedzącą. Pomocna jest też aktywność fizyczna, która angażuje mięśnie przykręgosłupowe. Dzięki ich wzmocnieniu łatwiej jest nam utrzymać poprawną sylwetkę.
Ból z prawej lub lewej strony głowy – jest charakterystyczny dla migreny lub bólu klasterowego, który charakteryzuje się silnym bólem oraz objawami wegetatywnymi czyli potliwością, zaczerwienieniem i łzawieniem oka, wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa Z racji nietypowego charakteru tego bólu należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza ponieważ może być on objawem poważnej choroby. Jednostronny ból boczny głowy może występować również przez urazy lub przeciążenia barku.
Ból skroniowy – zazwyczaj jest to ból napięciowy. Charakteryzuje się, że z reguły występuje o tej samej porze dnia. Jest on uciążliwy z racji długiego i częstego występowania. Silne emocje, takie jak stres przyczyniają się do pogłębiania bólu. Czasami może wskazywać również na migrenę.
Ból głowy z przodu w okolicy czoła – przyczyną może być migrena, klasterowy ból głowy, napięciowy ból głowy czy zapalenie zatok. Ten łatwo jest rozpoznać ponieważ towarzyszą mu charakterystyczne objawy takie jak katar czy gorączka. Powodem bólu przodu głowy mogą być również choroby związane z oczami. Nieleczona jaskra lub wada wzroku może prowadzić do występowania tego rodzaju bólu.
Ból czubka głowy – może być spowodowany migreną, klasterowym i napięciowym bólem głowy lub zapalenia zatoki klinowej. Jest ona niebezpieczna dla zdrowia. Może występować przez przewlekle niewyleczone zapalenie zatok, mukowiscydoze i urazy. Charakteryzuje się silnym bólem przy pochylaniu, ogólnym osłabieniem i gorączce.
Ważne jest aby mieć świadomość problemów jakie ze sobą niesie ból głowy. Warto iść do lekarza, który potrafi poprawnie zdiagnozować chorobę. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż zażywanie w dużej ilości środków przeciwbólowych, które mogą prowadzić do uzależnienia.