wrastający paznokieć leczenie (2)

Wrastający paznokieć – objawy i leczenie

Wrastający paznokieć jest uciążliwym schorzeniem. Zdeformowana płytka paznokcia, która wbija się w skórę może powodować ból, stan za plany lub nawet ropienie. W większości przypadków można sobie z tym poradzić domowymi sposobami, lecz często zaniedbanie paznokcia może skutkować poważniejszą raną i wizytą u lekarza, a nawet zabiegiem chirurgicznym.

Przyczyny wrastania paznokcia

Powodów, dlaczego paznokieć wrasta w palec może być wiele. Chodzenie w niewygodnych i nieprzystosowanych butach może powodować nacisk na palca, w konsekwencji czego paznokieć może zdeformować swój naturalny kierunek wzrostu i wbić się w palca. Kolejną przyczyną może być za krótkie i nadmierne przycinanie paznokci. Kolejnym powodem, są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli ktoś z twojej rodziny borykał się z tym problemem, jest duże prawdopodobieństwo, że Ciebie też to będzie dotyczyło.

Inne przyczyny to:

-otyłość
-deformacje stóp
-grzybica
-uszkodzenie paznokcia
-czyszczenie paznokci ostrymi narzędziami
-długie palce
-nieprawidłowa motoryka chodu

Objawy

Wrastającym paznokciom towarzyszy ból, który nasila się podczas chodzenia. Może pojawić zaczerwienienie wokół paznokcia. Z czasem paznokieć przebije skórę tworząc ranę, która podchodzi krwią. Z czasem zainfekowana rana zacznie podchodzić ropą. Uniemożliwia to wtedy chodzenie czy uprawianie sportu z powodu silnego bólu, który może towarzyszyć nawet przy zakładaniu skarpetki.

wrastający paznokieć leczenie (2)

Leczenie wrastającego paznokcia

Wybór sposobu leczenia zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Jeżeli odczuwasz ból przy chodzeniu a paznokieć jest lekko zaczerwieniony, lub powstała rana jest lekko zainfekowana domowe sposoby powinny sobie z tym poradzić. Przydatna jest specjalna maść z antybiotykiem. Można stosować też okłady z olejków eterycznych oraz specjalnie przygotowanych olejków do wrastających paznokci. Skuteczny może być również ocet jabłkowy. Posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Moczenie w palca w rozcieńczonym roztworze może pomóc w leczeniu. Skuteczne w zastosowaniu będzie tamponada. Jest to bezbolesny sposób leczenia paznokcia. Warunkiem zastosowania tej jest szybkie jej zastosowanie. Paznokieć nie może rozciąć skóry i nie może wdać się tam zapalenie. Wczesne reagowanie w tym przypadku jest kluczowe. Taki opatrunek można zmieniać w gabinecie podologicznym lub samemu.

Kolejnym sposobem są plastikowe rurki, które się rozcina i nakłada na paznokcia. Ta metoda stosowana jest we wczesnych etapach rozwoju schorzenia. Zapobiega wbiciu się paznokcia w skórę i koryguje sposób jego wzrostu. Rurek nie trzeba wymieniać często.
W przypadku zaawansowanym stadium infekcji można zastosować klamry. Jest to bolesna metoda kuracji i trwa ona długo ale w wielu przypadkach jest to jedyne wyjście. Polega ona na naklejeniu klamry, który wyciąga paznokieć do góry.

Dawniej lekarze często stosowali chirurgiczne usunięcie całego paznokcia. Obecnie odchodzi się od tej metody, korzystając z mniej inwazyjnych sposobów leczenia, które są skuteczniejsze.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »