wpływ stresu na organizm (2)

O negatywnym wpływie stresu na organizm

Każda żywa istota odczuwa stres. Jest on nieodłącznym elementem naszego życia. Warto mieć świadomość czym on jest dokładnie oraz jakie konsekwencje niesie ze sobą chroniczne odczuwanie stresu.

Czym jest stres?

Jest to dynamiczna reakcja organizmu na wydarzenia, które zaburzają równowagę lub przekraczają możliwości osoby. Uważany jest za nieprzyjemny, wzbudzający dyskomfort. Stres możemy odczuwać codziennie w domu, pracy, w szkole. Gdy konfrontujemy się z trudną sytuacją, nasz organizm wytwarza tzw. hormony stresu czyli adrenalinę, która pobudza nasz układ krążenia i mięśniowy oraz kortyzol.

Przy odczuwaniu stresu wzrasta u nas ciśnienie tętnicze. Serce mocniej bije, nasz oddech się pogłębia. Dzięki temu możemy skupić się na wykonaniu zadania. Jesteśmy pobudzeni, do mięśni trafia więcej tlenu, organizm wchodzi na wyższe obroty. Wyostrzają nam się zmysły. Stres często prowadzi do bólu brzucha ponieważ nasz organizm zwiększa ilość produkowanych kwasów trawiennych. W efekcie można odczuwać zgagę lub pieczenie w brzuchu. Zaczynamy również intensywnie się pocić, aby schłodzić organizm, który jest rozgrzany od pracy na wysokich obrotach.

Stres jest wywoływany przez tak zwane stresory. Możemy je podzielić na trzy kategorie:

  1. codzienne utrapienia – jest to najsłabszy rodzaj stresorów. Mogą być to wydarzenia, które nas lekko stresują, typu kłótnia z rodziną, zagubienie dokumentu.
  2. stresory poważne – są to sytuacje, które mają duży wpływ na nasze życie, dokonywany jest jakiś przełom w naszym życiu np. zawarcie związku małżeńskiego
  3. stresory katastrofalne – są to wydarzenia, które wpływają na nasze podstawowe potrzeby lub bezpieczeństwo. Charakteryzują się dramatem dużych grup ludzi takie jak np. wojna, katastrofa ekologiczna.
  4. wpływ stresu na organizm (2)

Jak stres wpływa na nasze zdrowie?

Stres możemy podzielić na dwie kategorie. Krótkotrwały czyli tzw. dobry stres. Może on wpływać na nas pozytywnie pobudzając nas do działania i pozwalając się skupić na danej konkretnej rzeczy. Długotrwałe odczuwanie stresu może być skolei negatywnym zjawiskiem. Wytwarzana przez długi czas adrenalina wraz z kortyzolem mogą doprowadzić do problemów z ciśnieniem i z sercem.

Organizm, który jest długotrwale narażony na działanie hormonów stresu ma obniżoną odpornośc immunologiczną i jest bardziej podatny na zapalenia. Niemożność poradzenia sobie ze stresowymi sytuacjami wpycha ludzi w nałogi. Jednym ze sposobów rozładowania negatywnych emocji jest sięganie po alkohol, papierosy czy nawet narkotyki, który mogą doprowadzić do depresji. Stres zwiększa też stężenie glukozy we krwi co może prowadzić do otyłości a nawet cukrzycy.

Jak sobie radzić ze stresem?

Istnieje wiele sposobów aby próbować sobie radzić ze stresem. Po pierwsze powinniśmy spróbować traktować problemy jako wyzwania. Pomoże nam to zmotywować się do rozwiązywania ich oraz zmniejszy wagę emocjonalną. Jeżeli jesteśmy osobą lubiącą rywalizację takie podejście pomoże nam w stawieniu czoła kolejnej przeszkodzie w naszym życiu.

Słuchanie relaksacyjnej muzyki jest kolejnym dobrym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji. Należy puścić sobie utwór jaki lubi i spędzić przy nim czas tak jak lubimy. Pomaga to w poprawnym działaniu naszego układu nerwowego.

Pamiętaj o tym, że nie musisz sobie radzić ze stresem sam. Porozmawiaj ze swoim przyjacielem albo zaufaną osobą. Może pomóc nawet takie proste wyrzucenie z siebie problemów. Jeżeli nie masz takiej osoby albo taka forma Ci nie pomogła zawsze możesz udać się do specjalisty, który pomoże Ci rozwiązać trapiące Cię kwestie. Pamiętaj, zdrowie psychiczne jest równie ważne co zdrowie fizyczne

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »