ciąża pierwszy trymestr (2)

Pierwszy trymestr ciąży krok po kroku

Pierwszy trymestr jest szczególnie ważny dla przyszłych mam. Jest to okres pomiędzy pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży. Gołym okiem ciąża nie jest zauważalna, jednak sama przyszła mama bardzo intensywnie go odczuwa. Jest to czas w którym dziecko szczególnie narażone jest na czynniki zewnętrzne które mogą zaburzyć jego rozwój a także doprowadzić do poronienia.

Organizm kobiety w pierwszych tygodniach ciąży

Pierwsze dwa tygodnie ciąży to tak naprawde okres od rozpoczęcia ostatniej miesiączki do momentu zapłodnienia. W trzecim tygodniu mamy do czynienia z nowo rozwijającym się organizmem. W momencie, kiedy kobieta spodziewa się kolejnej miesiączki czyli około czwartego tygodnia dochodzi do wszczepienia się zarodka do macicy. W tym momencie płeć dziecka, kolor włosów czy oczu są już ustalone, zależą one od chromosomów.

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem ciąży jest brak miesiączki, i towarzyszący temu ból oraz powiększenie się piersi, wahania nastroju, zmęczenie. Kolejnym etapem są mdłości, które występują zarówno rano jak i w innych porach. Towarzysząca temu wrażliwość na zapachy może zwiększać ich częstotliwość. Nie są one niebezpieczne w momencie, kiedy nie pojawiają się zbyt często. Pojawia się również częstsza potrzeba oddawania moczu, zwiększony apetyt, poczucie zmęczenia oraz senność.

ciąża pierwszy trymestr (2)

Początek rozwoju dziecka

Pierwszy trymestr ciąży jest szczególnie ważny dziecko rozwija się w tym czasie najszybciej, oraz jest najbardziej podatne na ewentualne wady genetyczne. Po około trzech tygodniach od zapłodnienia serce dziecka zaczyna pracować. Wokół płodu tworzy się łożysko i jego ciało zaczyna nabierać kształtów.

W tym okresie zaczyna rozwijać się narząd wzroku, pojawiają się linie papilarne, cebulki włosów a na opuszkach palców powstają paznokcie. Jest to również początek rozwoju narządów płciowych dziecka, jest to jednak za wcześnie na rozpoznanie płci podczas badania USG. Pod koniec pierwszego trymestru zaczynają formować się struny głosowe oraz działają już nerki.

Na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?

Każda przyszła mama powinna dbać o siebie nie tylko w pierwszym trymestrze ale i w całej ciąży. Aby uniknąć zagrożenia jakim jest poronienie, które szczególnie niebezpieczne jest w pierwszych tygodniach ciąży należy wyeliminować ze swojego życia stresujące sytuacje. Zalecane jest wprowadzenie odpowiedniej diety, oraz umiarkowanej aktywności fizycznej stworzonej dla kobiet w ciąży.

Bardzo ważna jest też suplementacja, przyszłe mamy powinny dbać o dostarczanie do swojego organizmu odpowiednie ilości witamin. Trzeba zrezygnować z każdego rodzaju używek, nie wolno palić papierosów czy pić alkoholu, może być to śmiertelnie niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Nie powinno zapominać się o częstych wizytach u ginekologa i badaniach profilaktycznych. Ciąża to wyjątkowy czas dla przyszłych rodziców, organizm kobiety zmienia się z tygodnia na tydzień dostosowując się do potrzeb rozwijającego się dziecka.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także