Pierwsza wizyta u ginekologa na ogół jest wydarzeniem stresującym
Kobiety często nie wiedzą, czego się spodziewać, przez co decydują się na wizytę w klinice ginekologicznej dopiero, gdy pojawia się ciąża. W rzeczywistości, dobrą okazją do spotkania z lekarzem jest pierwsza miesiączka lub planowanie rozpoczęcia współżycia. Momentem, w którym wizyta staje się konieczna, jest wystąpienie jakichkolwiek nieprawidłowości. Bardzo nieregularne cykle, bolesne miesiączki, świąd…
Jeśli dzieje się cokolwiek niepokojącego, pamiętajmy, że warto zasięgnąć opinii lekarza. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć! Wizytę u ginekologa warto potraktować jako działanie profilaktyczne, które pozwala kobiecie upewnić się, że z jej układem płciowym wszystko w porządku, a także zaczerpnąć informacji na temat fizjologii czy seksualności z ręki specjalisty (co jest szczególnie ważne w przypadku nastoletnich pacjentek).
Pierwsza wizyta u ginekologa – czego się spodziewać?
Podczas pierwszej wizyty, przede wszystkim warto przygotować informacje, o które najpewniej zapyta lekarz, czyli te o ogólnym stanie zdrowia, ewentualnej historii chorób (Czy chorujesz przewlekle? Przyjmujesz na stałe jakieś leki?). Następnie, lekarz zapyta o przebieg cyklu miesiączkowego (Kiedy był pierwszy dzień ostatniej miesiączki? Czy miesiączki są regularne? Ile trwają? Co ile dni się pojawiają? Czy są bolesne?), ewentualnych nieprawidłowości czy objawów, które niepokoją kobietę, informacje na temat współżycia, stosowanej antykoncepcji.
W przypadku nastoletnich klientek, lekarz może przedstawić informacje z zakresu fizjologii, przebiegu dojrzewania. Z dziewczętami, które ukończyły 15 lat, można również poruszyć temat dbałości o bezpieczeństwo życia seksualnego, antykoncepcji. Kobietom aktywnym seksualnie lub planującym rozpoczęcie współżycia lekarz udzieli informacji na temat szczepień przeciw HPV, a także o tym, jak ważne są regularne badania i wizyty kontrolne.
Podczas pierwszej wizyty, prawdopodobnie wykonane zostanie także podstawowe badanie na fotelu ginekologicznym. Lekarz sprawdzi stan narządów płciowych, wpierw zewnętrznych, następnie wewnętrznych. Jeśli będzie to konieczne, może zostać pobrany wymaz cytologiczny. Badanie wewnętrzne, polegające na wprowadzeniu do pochwy wziernika, może wiązać się z dyskomfortem, jednak jest ono krótkie i bardzo ważne. Jeśli kobieta nie wyrazi na nie zgody, może zostać wykonane badanie USG. Kobiety niepełnoletnie na spotkanie muszą przyjść z rodzicem (opiekunem prawnym), który jednak nie musi być obecny podczas samego badania.
Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?
Należy zadbać o przygotowanie odpowiedzi na standardowe pytania lekarza. Warto także zebrać pytania, które klientka chciałaby zadać specjaliście. Jeśli możesz, przed badaniem opróżnij pęcherz moczowy, ułatwi to procedurę. Przed wizytą wystarczy zachować podstawową, codzienną higienę, specjalne zabiegi nie są konieczne. Warto założyć spódnicę lub dłuższą tunikę, która zapewni komfort psychiczny podczas przechodzenia na fotel.