Prostata – jej funkcje i choroby
Prostata, znana również jako stercz lub gruczoł krokowy, jest narządem męskim, elementem męskiego układu rozrodczego. Jej nazwa wywodzi się z greki, konkretnie od słowa “strażnik”. Prostata ma wielkość przeciętnego kasztana i waży średnio ok. 11 gramów. Znajduje się ona w obrębie miednicy (pod pęcherzem moczowym, ale nad przeponą moczowo-płciową; przodem zwrócona w stronę spoiwa łonowego, od tyłu styka się z odbytnicą). Przez prostatę przebiega cewka moczowa (umiejscowiony w obrębie prostaty odcinek cewki nazwano sterczowym).
Związki produkowane przez gruczoł krokowy, za pośrednictwem licznych kanalików, trafiają właśnie do cewki moczowej. Dlaczego tak się dzieje? Jakie funkcje pełni prostata, czy jest istotna i… czy może dostarczyć nam problemów? O tym poniżej.
Prostata i jej funkcje
Spójrzmy prawdzie w oczy, na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele uwagi prostacie. Co więcej, wielu panów do pewnego momentu nawet nie zdaje sobie sprawy z jej posiadania. W rzeczywistości, prostata odgrywa jednak niebagatelną rolę w funkcjonowaniu układu rozrodczego.
To właśnie prostata odpowiada za produkcję substancji o delikatnie kwasowym odczynie, która znacznie wydłuża czas żywotności plemników, jednocześnie pozytywnie oddziałując na ruchliwość męskich komórek rozrodczych. Produkowana przez stercze wydzielina, podczas ejakulacji transportowana jest do cewki moczowej i finalnie, stanowi aż ok. 30% wydobywającego się z penisa w procesie ejakulacji płynu nasiennego.
Prostata i jej choroby
Jak już wspomniano powyżej, większość mężczyzn nie jest świadoma istnienia prostaty do pewnego momentu. Niestety, momentem tym jest zwykle wystąpienie problemu, który powoduje odczuwalny dyskomfort. Najpowszechniejszym ze schorzeń, które rozwija się u większości przedstawicieli płci męskiej, jest przerost prostaty. Powiększeniu często ulega część prostaty znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie cewki moczowej, stąd objawem tego schorzenia mogą być trudności związane z oddawaniem moczu (trudność z rozpoczęciem procesu, przerywany strumień, znacznie zwiększona częstotliwość mikcji etc.)
Niestety, wymienione powyżej objawy mogą oznaczać również znacznie poważniejszą dolegliwość, jaką jest rak prostaty. Rak stercza, pośród nowotworów złośliwych, zajmuje wysoką, drugą pozycję w statystycznych przeglądach zapadalności i umieralności. Dlatego właśnie żadnych dolegliwości nie można ignorować, a w przypadku ich wystąpienia, w trybie pilnym należy skontaktować się z lekarzem specjalistą urologii.
Kolejną z popularnie występujących chorób jest zapalenie gruczołu krokowego, które – nieleczone – może przybierać stany ostre. Najczęściej ma ono podłoże bakteryjne. Jest to dosyć bolesna choroba, wiążąca się ze sporym dyskomfortem. Zdecydowanie wskazany jest kontakt z urologiem.
Badania prostaty
Podstawowym badaniem dolegliwości prostaty jest badanie przez odbytnicę (gruczoł bezpośrednio z nią sąsiaduje.) Często zlecane bywa także USG przezodbytnicze prostaty lub biopsja prostaty, odpowiednie badanie krwi, rzadziej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny miednicy mniejszej.