Reumatyzm to termin, pod którym kryje się wiele różnych chorób i schorzeń. Należą do nich m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Reitera czy łuszczycowe zapalenie stawów. Z reumatyzmem zmaga się aż blisko 40% mieszkańców Europy. W Polsce na choroby reumatyczne skarży się ponad 5 milionów osób, z czego aż 70% z nich to kobiety. Jakie są przyczyny reumatyzmu? Czym się objawia ta choroba? Jak ją leczyć? Gdzie szukać pomocy?
Reumatyzm – jakie są przyczyny powstawania chorób?
Istnieje niestety wiele przyczyn powodujących reumatyzm. Jednak najczęściej są to:
- Nasze geny – jeśli w naszej rodzinie są osoby, które zmagały się, bądź nadal walczą z reumatyzmem, ryzyko, że zachowujemy zwiększa się.
- Zaburzenie układu immunologicznego – pojawiają się najczęściej po przebytej infekcji. W tym przypadku układ odpornościowy atakuje własne komórki.
- Choroba nowotworowa – m.in. chłoniak, szpiczak mnogi.
Warto pamiętać, że na to, czy zachorujemy, składa się mnogość czynników. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się u osób uzależnionych od nikotyny czy przy zaniedbaniach stomatologicznych.
Z drugiej strony ryzyko zmniejsza się, gdy jesteśmy aktywni fizycznie, dbamy o swoją kondycję, nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana. Warto o tym pamiętać, a być może unikniemy konieczności konsultacji reumatologicznej w przyszłości.
Jak poznać, że mamy do czynienia z chorobą reumatyczną?
Na wstępie warto zaznaczyć, że mylnie uważa się, że choroby reumatyczne dotyczą osób starszych. Owszem, po 40. roku życia ryzyko wystąpienia, którejś z chorób reumatycznych zwiększa się, jednak są schorzenia, które częściej atakują młode pokolenie. W czym mimo wszystko nie ma nic dziwnego – młody wiek często idzie w parze z mylnym, choć uskrzydlającym poczuciem nieśmiertelności.
Do najczęstszych objawów chorób reumatycznych należą:
- Ból w okolicach jednego lub kilku stawów
- Utrudnienie w wykonywaniu ruchów
- Sztywność stawów
- Obrzęk kończyn
- Zaczerwienienie
Przez wyżej wymienione objawy chory jest zmęczony i ma problemy ze snem, co z kolei może doprowadzić do rozdrażnienia czy nawet stanów depresyjnych.
Leczenie chorób reumatycznych
Przede wszystkim nie wolno bagatelizować problemu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy choroby reumatycznej, należy udać się do lekarza. Duże znaczenie mają badania immunologiczne oraz radiologiczne. Na zdjęciu RTG będzie można dostrzec zmiany w stawach i tkankach okołostawowych. Warto również wykonać tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.
Po zdiagnozowaniu choroby lekarz będzie mógł w odpowiedni sposób dobrać metodę leczenia. Należą do nich fizykoterapia oraz rehabilitacja ruchowa. W przypadku nieodwracalnej zmiany w stawach lekarz może zdecydować się na odtwórczy zabieg chirurgiczny. W przypadku chorób reumatycznych stosuje się również leczenie farmakologiczne, w którym chory zażywa leki przeciwbólowe, a oprócz tego wykonuje się zabieg plazmaferezy, czyli oczyszczania osocza krwi z dużych cząstek np. kompleksów immunologicznych.