Miesiączka to dla wielu dziewcząt i kobiet czas, w którym potrzebują dużej ilości odpoczynku i spokoju. Okresowi temu często towarzyszy dyskomfort i ból, który utrzymuje się średnio od dwóch do trzech dni. Czas ten jest szczególnie wrażliwy w przypadku młodych dziewcząt, które dopiero wchodzą w okres dojrzewania. Jak złagodzić menstruacyjny ból brzucha i co warto o nim wiedzieć?
Dojrzewanie u dziewcząt jest bardziej skomplikowane niż u chłopców?
Dziewczynki zaczynają dojrzewać wcześniej niż chłopcy, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zmienia się ich ciało, pojawia się pierwsza miesiączka, która występuje się między 11 a 16 rokiem życia – wówczas dziewczyna staje się kobietą. U chłopców przełomowymi momentami jest nocna polucja, występująca średnio podczas 14-stego roku życia i mutacja, która zachodzi około 15-stego roku życia. Zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców to trudny czas. Muszą przyzwyczaić się oni do nowej wersji siebie i zaakceptować te zmiany. U dziewcząt pojawiają się wahania nastrojów, rozdrażnienie i strach związany z szybko postępującymi i widocznymi zmianami w ich organizmie.
Pierwsza miesiączka – o czym warto wiedzieć?
Pierwsze menstruacje są często nieregularne, mało obfite, niezbyt bolesne i mogą być krótsze niż w późniejszych latach. Pierwsza miesiączka to bardzo indywidualna sprawa i nie warto porównywać jej do doświadczeń innych osób. Dopiero po pewnym czasie, cykl ten nabiera regularności. Każdy organizm działa inaczej – jest to bardzo osobista kwestia. Oczywiście, warto zapoznać się z doświadczeniami innych kobiet, ale niekoniecznie należy się nimi kierować.
Jakie symptomy towarzyszą miesiączce?
Ból menstruacyjny to klasyczny objaw miesiączki, który pojawia się na początku krwawienia, lub na kilka dni przed jego rozpoczęciem jako sygnał alarmowy. Dodatkowo, u niektórych kobiet mogą występować inne objawy takie jak: przygnębienie i ogólne rozbicie, biegunka, zmęczenie, wymioty, a także z racji zbierającej się wody w organizmie, wzrost masy ciała. Symptomy te sprawiają, podczas tego okresu kobieta staje się bardzo wrażliwa i niespokojna.
Ból miesiączkowy może przybierać bardzo intensywną formę i całkowicie wykluczać z życia, na czas jego trwania – tak silne objawy i boleści mogą doprowadzić do omdleń i całkowicie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie niektórym kobietom.
Sposoby na menstruacyjny ból brzucha
Jeżeli kobiecie doskwiera ból podczas miesiączki, warto rozważyć kilka cennych wskazówek:
• stosowanie ciepłych okładów,
• używanie termoforu,
• ciepła kąpiel,
• picie dużej ilości wody lub ziołowych naparów- skuteczne mogą być te wykonane z rumianku lub liści malin,
• delikatne rozciąganie się, lub inna aktywność fizyczna,
• unikanie stresu,
• inne, autorskie sposoby wprowadzające nas w stan relaksu.
Jeśli domowe metody nie są wystarczające, a objawy nie mijają, warto skonsultować to z ginekologiem i zaczerpnąć fachowej porady. Możliwa będzie konieczność stosowania leków przeciwbólowych.
Jeżeli jesteście Panie zaniepokojone stanem zdrowia dziecka lub swoim własnym, zapraszamy do konsultacji ginekologicznych.