Zwichnięcie a złamanie – różnice

Zwichnięcie i złamanie to urazy, które często bywają ze sobą mylone. Wystarczy chwila nieuwagi, aby ich doświadczyć. Jak rozpoznać, z którym z nich mamy do czynienia?

Zwichnięcie – czym się charakteryzuje, pierwsza pomoc

Zwichnięcie jest znacznie poważniejszym urazem niż skręcenie. Nie wolno go lekceważyć. W jego wyniku dochodzi do przemieszczenia się powierzchni stawowej. Towarzyszy mu bardzo intensywny ból (który nie ustępuje również podczas spoczynku), widoczne zniekształcenie danej części ciała, obrzęk, krwiak, ograniczenie ruchomości.

W przypadku wystąpienia zwichnięcia należy unieruchomić staw. Może się okazać, że konieczne będzie nastawienie go. Nie wolno tego wykonywać samodzielnie – konieczna jest wizyta u lekarza, który wykona prześwietlenie oraz zadecyduje, jakie dalsze kroki należy wykonać. Często konieczna będzie także rehabilitacja, która przyspieszy proces regeneracji i powrotu do pełnej sprawności.

Zwichnięcie a złamanie - różnice

 

Złamanie – jak je rozpoznać?

Złamanie to z pewnością poważniejsze uszkodzenie niż zwichnięcie. Definiuje się je jako przerwanie ciągłości kości. W jego przypadku ból jest zdecydowanie bardziej intensywny, czasami wręcz paraliżujący. Pojawia się obrzęk, zniekształcenie, zasinienie. Wyróżniane są dwa typy złamania – otwarte i zamknięte. W przypadku złamania otwartego kość przebija skórę, pojawia się krwawienie. Jest to zdecydowanie bardziej niebezpieczny rodzaj złamania – nie należy dotykać rany, poruszać ciałem – konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia. Złamanie zamknięte jest również niebezpieczne – należy w jego przypadku ostrożnie unieruchomić kończynę – na przykład wykonując prowizoryczny temblak. W tym przypadku również należy wezwać pogotowie.

Leczenie złamania jest bardziej skomplikowane niż w przypadku zwichnięcia. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja lub rekonstrukcja złamanej kończyny. Konieczna będzie także rehabilitacja.

 

Jak rozpoznać czy mamy do czynienia ze zwichnięciem, czy ze złamaniem?

Zarówno zwichnięciu, jak i złamaniu towarzyszy ostry ból, zasinienie, ograniczone bądź uniemożliwione poruszanie się. Jak więc rozpoznać, z którym urazem musimy się zmierzyć? W przypadku złamania ból jest znacznie bardziej intensywny, uniemożliwia on jakiekolwiek poruszanie się oraz często określa się go jako paraliżujący. Oprócz tego można odczuć poruszanie się kości, obijanie. W przypadku złamania otwartego – sytuacja jest dosyć jasna, ponieważ często widoczna jest kość, pojawia się intensywne krwawienie. W przypadku złamania zamkniętego sytuacja może być bardziej skomplikowana do rozstrzygnięcia. Dlatego nie należy podejmować pochopnych decyzji i udać się do lekarza lub zadzwonić po pogotowie.

Zwichnięcia również nie można bagatelizować, ponieważ może to prowadzić do poważnych skutków. Warto jest udać się do specjalisty, który wykona prześwietlenie i jasno określi, jaki uraz ma miejsce. W następstwie wdrażane są odpowiednie czynności, które pomogą w złagodzeniu bólu, prawidłowym ułożeniu kości bądź stawów, oraz w rozpoczęciu leczenia

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także