Jak radzić sobie z alergią na co dzień?

Jak radzić sobie z alergią na co dzień?

Wiosna to niezwykły czas. Temperatura robi się coraz wyższa, dzień staje się dłuższy, a przyroda budzi się do życia. Niestety okres ten nie wywołuje uśmiechu na twarzy alergików, którzy w tym czasie szczególnie odczuwają skutki swojej choroby. Jak radzić sobie z wieloma rodzajami alergii?

Alergia – na czym polega i z czego wynika?

Alergia to przesadna reakcja organizmu (układu immunologicznego) na działanie różnych substancji, czynników zewnętrznych. Szacuje się, że w Polsce blisko połowa osób uczulona jest na przynajmniej jeden alergen.

Alergia powstaje w wyniku braku kontaktu organizmu z różnymi czynnikami, przez co układ odpornościowynie ma możliwości wytrenować sobie schematu odpowiednich reakcji obronnych. Wpływa na to między innymi przesadna dbałość o higienę, brak wystarczającej ilości czasu spędzonego w kontakcie z przyrodą, nieodpowiednia dieta, używki.

Rodzaje alergii

Pierwszym krokiem w odpowiednim radzeniu sobie z alergią jest jej diagnoza. Warto w tym przypadku nie bazować jedynie na własnych odczuciach, a udać się do lekarza specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Tak naprawdę, człowiek może być uczulony na praktycznie wszystko. Wyróżnia się jednak cztery podstawowe rodzaje alergii:

  1. Alergia pokarmowa – cierpią na nią zarówno małe dzieci, jak i dorośli. Może objawiać się na wiele sposobów. Z układu układu pokarmowego są to nierzadko: wymioty, nudności, biegunka, bóle brzucha. Często pojawiają się też skurcze, problemy skórne. Leczenie alergii pokarmowych polega na czasowym wyeliminowaniu danego składnika z codziennej diety, dzięki czemu objawy mogą nawet całkowicie ustąpić.
  2. Alergia kontaktowa – objawia się złożonymi kontaktami skórnymi: swędzeniem, zaczerwienieniem. Uczulać może wiele czynników. Często jest to na przykład nikiel bądź chrom, które występują przykładowo w: monetach, biżuterii, guzikach, elementach garderoby takich jak paski. Często uczulają także barwniki stosowane w tkaninach, bądź konserwanty, które są składnikiem wielu kosmetyków.
  3. Alergia wziewna – objawia się łzawieniem oczu, katarem, zapaleniem zatok, problemami z koncentracją, zmęczeniem, problemami z oddychaniem. Objawia się ona przez cały rok – nieleczone może prowadzić do astmy oskrzelowej. Najczęściej uczulają: kurz domowy, pleśń, sierść zwierząt, pyłki drzew, kwiatów.
  4. Alergie iniekcyjne – objawiają się reakcją alergiczną po podaniu leków zawierających dany alergen: zastrzyk, środki doustne, czy nawet przy znieczuleniu anestezjologicznym.

Jak radzić sobie z alergią na co dzień?

Sposoby radzenia sobie z alergią

W przypadku łagodnych objawów alergii dozwolone jest radzenie sobie z nią samodzielnie, przy pomocy aptecznych środków – na przykład leków antyhistaminowych, kropel antyalergicznych do nosa bądź do oczu (łagodzą świąd i wypłukują alergen).
W okresie wiosennym wskazane jest ograniczenie kontaktu z alergenami poprzez:

  • omijanie miejsc z dużą ilością pylących roślin,
  • spacery rano, wieczorem lub po deszczu (wtedy jest zmniejszona ilość pyłków w powietrzu)
  • wietrzenie pomieszczeń wieczorną porą,
  • regularne sprzątanie pomieszczeń,
  • branie prysznica, zmienianie ubrań po powrocie do domu.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także