ból ślinianek z czego wynika

Ból ślinianek – z czego wynika?

Ślinianki to gruczoły, które wydzielają ślinę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz do ochrony zębów i dziąseł przed chorobami. Znajdują się w jamie ustnej, a w ich skład wchodzą duże ślinianki podżuchwowe oraz mniejsze ślinianki środkowe i przyuszne. Ból ślinianek to dolegliwość, która dotyka wiele osób w różnym wieku, jednak niektóre grupy są na nie bardziej narażone na niż inne.

Czym są ślinianki?

Duże ślinianki podżuchwowe – jak sama nazwa wskazuje – znajdują się pod żuchwą. To one odpowiadają za produkcję większości śliny. Mniejsze ślinianki środkowe i przyuszne znajdują się w górnej części policzków i tworzą mniejszą jej ilości. Chociaż ślinianki produkują ślinę przez cały czas, jej produkcja jest szczególnie intensywna podczas jedzenia czy picia. Ten płynny składnik, zawierający wodę, białka, sole mineralne oraz enzymy trawienne, odgrywa znaczącą rolę w procesie trawienia pokarmu. Ślina pomaga rozpuścić przeżuwane jedzenie, a tym samym umożliwia jego przenikanie do przewodu pokarmowego. Ponadto chroni ona również zęby i dziąsła przed chorobami, ponieważ zawiera substancje bakteriobójcze i przeciwbakteryjne.

przyczyny dolegliwości ślinianek

Powody bólu

Ból ślinianek to dolegliwość, która może być spowodowana różnymi przyczynami. Do najczęstszych należy przede wszystkim zapalenie ślinianki, zwane inaczej zapaleniem gruczołu ślinowego. Może być wywołane przez infekcję bakteryjną lub wirusową oraz inne czynniki, takie jak urazy, zaburzenia hormonalne, stres i nadmierny wysiłek fizyczny.

Innym powodem odczuwania dyskomfortu w śliniankach jest kamica nerkowa, czyli dolegliwość polegająca na tworzeniu się kamieni w nerkach lub w układzie moczowym. Kamienie te są w stanie przemieszczać się do innych narządów – w tym do ślinianek – i powodować ból.

Ponadto na obolałość ślinianek wpływ mają różne choroby zakaźne, takie jak ospa, różyczka czy świnka. W najgorszych przypadkach ból ślinianek wynika z nowotworów złośliwych lub innych zmian nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy, a następnie podjąć właściwe leczenie. Specjalista może zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak USG brzucha czy RTG, aby znaleźć przyczynę bólu.

Do grupy osób najbardziej narażonych na ból ślinianek zaliczają się przede wszystkim dzieci, ponieważ mają one mniej wykształcone układy odpornościowe, które słabiej chronią je przed wszelkimi chorobami. Większe ryzyko odczuwania dyskomfortu w obrębie tego gruczołu przypisuje się także osobom palącym tytoń, który niekiedy przyczynia się do wystąpienia zapalenia ślinianek i innych chorób układu oddechowego. Osoby, które pracują w trudnych warunkach, takich jak hałas, kurz czy pył, również są bardziej narażone na podobne dolegliwości. Ponadto do zapalenia ślinianek mogą prowadzić zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy, a także choroby autoimmunologiczne, między innymi reumatoidalne zapalenie stawów.

W celu wyleczenia uciążliwego bólu ślinianek i postawienia diagnozy skontaktuj się z naszą firmą Ultragen. Dysponujemy najwyższej jakości sprzętem oraz zespołem lekarzy z szerokim doświadczeniem. Wyróżnia nas profesjonalne i indywidualne podejście do każdego Klienta. Przekonaj się sam!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także