badanie tarczycy

Badania USG tarczycy – dlaczego warto je robić?

USG tarczycy to badanie, które pozwala na ocenę stanu tarczycy oraz okolicznych narządów. Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w okolicy szyi i odpowiedzialny jest za produkcję hormonów tarczycy, odgrywających ważną rolę w regulacji metabolizmu, termogenezie (produkcji ciepła) oraz wzroście i rozwoju organizmu. Badanie USG tarczycy jest bezbolesne i nieinwazyjne, a wyniki są dostępne natychmiast po jego zakończeniu. Może być ono wykonane u osób w każdym wieku, w tym dzieci i kobiet w ciąży.

Na czym polega?

Do badania USG tarczycy wykorzystuje się urządzenie, zwane ultrasonografem. Podczas diagnostyki pacjent może zostać poproszony o położenie się na plecach lub na boku, zaś lekarz lub technik medyczny umieszcza specjalną głowicę na jego szyi. Głowica wysyła fale ultradźwiękowe przez skórę, a te odbijają się od narządów wewnętrznych i są przez nią odbierane, co pozwala na wygenerowanie obrazu narządów wewnętrznych. Takie badanie trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut i nie wiąże się z odczuwanie jakiegokolwiek dyskomfortu przez pacjenta. Wyniki są dostępne natychmiast po zakończeniu diagnozowania. Lekarz ocenia obraz tarczycy oraz okolicznych narządów, a następnie sporządza raport z wnioskami. W razie potrzeby może on zlecić dodatkowe badania lub sposoby leczenia.

usg tarczycy

Czy warto?

Regularne badania są niezwykle istotne dla każdego. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na dolegliwości związane z tarczycą. Warto więc robić badanie w celu monitorowania stanu tego gruczołu lub wykrycia jego ewentualnych chorób.

USG pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości funkcjonowania tarczycy, takich jak jej nadczynność (hipertyreoza) lub niedoczynność (hipotyreoza). Dzięki badaniu możliwa jest również ocena stanu tego gruczołu u pacjentów z już rozpoznaną chorobą. Dokładna analiza pomaga ocenić skuteczność leczenia i wykryć zmiany, jakie zaszły do tej pory. Ponadto USG pozwala na wczesne wykrycie nowotworów, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Diagnostyka tarczycy jest także często wykonywana u kobiet w ciąży, aby upewnić się, że produkowana jest wystarczającą ilość hormonów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Badanie może być również realizowane w celu oceny przyczyny dolegliwości szyi, takich jak ból, obrzęk lub uczucie ciężkości.

Ultragen to gwarancja dokładnego i sumiennego leczenia pod okiem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. W razie konieczności przeprowadzenia badania USG tarczycy, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także