Kolana należą do jednych z najbardziej obciążonych elementów budowy naszego ciała
Poza kręgosłupem, dzięki któremu utrzymujemy pionową postawę, to właśnie one są najbardziej eksploatowane podczas codziennego funkcjonowania. Kolana przejmują cały ciężar ciała podczas chodzenia czy biegania. Odgrywają istotną funkcję także podczas kucania, skakania czy siadania – w ciągu dnia staw kolanowy człowieka pracuje niepoliczalną ilość razy. Z tego powodu na urazy czy schorzenia narażone są nie tylko kolana aktywnego sportowca, ale i każdego przeciętnego Kowalskiego. Mówi się, że jak boli, to znaczy, że żyjesz. Jest w tym powiedzeniu ziarnko prawdy, ale w przypadku kolan ból to jasny znak, że dzieje się coś złego. Poznaj najczęstsze kontuzje i schorzenia kolan.
Najpowszechniejsza kontuzja – skręcenie
Struktura ludzkiego kolana jest bardzo złożona, przez co niektóre kontuzje kości i stawów w tej okolicy są bardzo trudne do wyleczenia. Najczęstszymi urazami są skręcenia i zwichnięcia, czyli uszkodzenia więzadeł. Jeśli przyjmują one lekką postać, są stosunkowo proste i skuteczne do wyleczenia, które kończy się powrotem całkowitej mobilności. Niestety skręcenia czy zwichnięcia zakwalifikowane jako ciężkie (czyli doszło do całkowitego przerwania więzadeł) wymagają leczenia operacyjnego, które niestety nie daje gwarancji odzyskania pełnego zakresu ruchu.
Skręcenie kolana
Skręcenie to bardzo powszechna kontuzja, wynikająca z przekroczenia naturalnego zakresu ruchu w stawie kolanowym. Temu urazowi najczęściej towarzy ból i opuchlizna, czasem występuje również krwiak. Cięższe przypadki związane są ponadto z dysfunkcją kończyny, w której staw uległ uszkodzeniu – wymagają interwencji chirurga. Lekkie skręcenia, w których uszkodzenie samego stawu jest niewielkie, wymagają jedynie odciążenia bolesnej nogi przez jakiś czas i ograniczenia codziennej aktywności do minimum. Z kolei w sytuacji, gdy skręcenie jest umiarkowane, zaleca się unieruchomienie kolana na co najmniej miesiąc oraz późniejszą rehabilitację.
Zwichnięcie kolana
O zwichnięciu kolana mówimy wtedy, kiedy uszkodzona została łączność powierzchni stawowych kości, które są ze sobą połączone za pomocą torebki stawowej. Zwichnięcie kolana najczęściej występuje na skutek urazu. Do objawów zwichnięcia zaliczymy silny ból, opuchliznę i nieprawidłowy wygląd kolana, a także odczuwalne ograniczenie w ruchomości stawu. Zwichnięcia kolana są zazwyczaj bardzo groźne, gdyż najczęściej równocześnie z kontuzją stawu dochodzi do uszkodzeń przyległych struktur, w tym kości. Zwichnięte kolano należy trwale nastawić i unieruchomić, a jeśli nastawienie jest niemożliwe – poddać leczeniu operacyjnemu.
Nie tylko urazy – popularne schorzenia kolan
Kolana ulegają nie tylko kontuzjom – są również podatne na schorzenia. Najczęściej spotykane są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu i choroby reumatyczne. W obu przypadkach pierwszymi odczuwalnymi dolegliwościami są ból oraz charakterystyczna sztywność kolana i utrudnienie w poruszaniu się.
Zwyrodnienie stawu kolanowego
Schorzenia zwyrodnieniowe najczęściej wynikają z wieku, ale nie tylko: dotyczą też przeciążonych stawów lub są kwestią wieloletnich nieprawidłowych ćwiczeń (np. biegania w złym obuwiu). Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania zmiany zwyrodnieniowej – najczęściej wystarczają odpowiednie maści, żele lub tabletki.
Choroby reumatyczne
Choroby reumatyczne również mogą zaczynać się od bólu i wysięku w obrębie stawu kolanowego. Dla schorzeń reumatycznych charakterystyczne są dodatkowo zmiany w wyglądzie skóry, gorączka czy złe samopoczucie – nie dość, że mamy problem z kolanem, to jeszcze czujemy się, jakbyśmy zachorowali na grypę. Tego typu schorzenia wymagają konsultacji z reumatologiem. Mogą wymagać operacji, rekonstrukcji kolana, a na pewno będą – odpowiedniej rehabilitacji.
Odczuwasz ból kolana? Nie zwlekaj, umów się na USG kolana do naszego gabinetu!