usg tarczycy kiedy wykonac

Kiedy warto wybrać się na USG tarczycy?

Tarczyca to jeden z ważniejszych gruczołów w ciele człowieka

Znajduje się u dołu przedniej części szyi i jest niewidoczna z zewnątrz gołym okiem, nawet w przypadku większości stanów chorobowych. Hormony produkowane oraz wydzielane przez tarczycę mają niezwykle istotne znaczenie dla wielu procesów zachodzących w naszym organizmie:

  • ożywiają wzrost oraz rozwój komórek,
  • pobudzają przemianę nie tylko materii, ale również energii.

Co więcej, są kluczowe również dla prawidłowego działania centralnego układu nerwowego. Badanie USG należy do podstawowych badań, pozwalających wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego organu. Kiedy warto wybrać się na USG tarczycy?

 

usg tarczycy kiedy wykonac

 

Wskazania do wykonania USG tarczycy

Wyróżnia się trzy sytuacje, w których niezwłocznie należy udać się do lekarza i wykonać USG tarczycy. Pierwszą z nich są niepokojące wyniki morfologii, a konkretnie nieprawidłowy poziom hormonu TSH. Może on świadczyć o niedoczynności lub nadczynności tego gruczołu. Wtedy badanie ultrasonograficzne pozwala pogłębić diagnostykę. W przypadku wykrycia anomalii, USG pozwala również rozpoznać, czy wynika ona z choroby autoimmunologicznej np. Gravesa-Basedowa lub Hashimoto. Drugą sytuacją, kiedy na pewno dostaniemy skierowanie na USG tarczycy, jest niepoprawny wynik badania fizykalnego (przez dotyk).

Pisząc o „niepoprawnym wyniku”, mamy na myśli:

  • obrzęki,
  • powiększenie gruczołu,
  • spuchnięcie na szyi w okolicach umiejscowienia tarczycy.

Wtedy badanie USG może wykryć ewentualne zmiany w strukturze organu: guzki, torbiele oraz inne nieprawidłowości świadczące o stanie chorobowym. Lekarz może zlecić USG tarczycy także na podstawie wywiadu: kiedy pacjent skarży się na objawy wskazujące na niewłaściwą pracę gruczołu, znajduje w grupie ryzyka lub choroby tarczycy zostały zdiagnozowanego w jego rodzinie.

 

 

Przebieg badania USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest bezbolesne, krótkie i w pełni bezpieczne. Nie ma też żadnych obostrzeń dla pacjenta związanych z zachowaniem przed badaniem. USG należy do metod nieinwazyjnych. Nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Odbywa się zazwyczaj w pozycji pół lub całkiem leżącej. Badanie USG pozwala szczegółowo zobaczyć kształt, wielkość, objętość i budowę tarczycy. Wyniki otrzymujemy zazwyczaj od ręki, w formie zdjęć ultrasonograficznych wraz ze specjalistycznym opisem. Ewentualny nieprawidłowy obraz gruczołu stanowi podstawę do skierowania na dalsze badania, m.in. biopsję.

Kiedy jeszcze robimy USG tarczycy?

USG tarczycy służy nie tylko wykrywaniu nieprawidłowości, ale również ich monitorowaniu. Stanowi zatem podstawowy element badań kontrolnych u osób z już rozpoznanymi chorobami. Jest też obowiązkowe po zabiegu usunięcia guzów, nowotworów oraz innych zmian. Jeśli są one niegroźne, USG tarczycy wykonuje się regularne, aby mieć je pod stałą kontrolą i w razie rozrostu lub przekształceń podjąć odpowiednie leczenie. Badanie ultrasonograficzne służy także profilaktyce. Częściej powinny je robić osoby z grupy ryzyka. W innym przypadku USG tarczycy zalecane jest raz na kilka lat.

Zbadaj swoją tarczycę zapisz się na badanie USG tarczycy!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »