ciąża kiedy usg

Jak przebiega ciąża? Co można zobaczyć na USG?

Co można zobaczyć na USG?

O tym, że kobieta prawdopodobnie jest w ciąży mogą świadczyć pewne objawy, które zazwyczaj pojawiają się już wraz z początkiem rozwoju nowego życia. Oto niektóre z nich:

  • niewielkie plamienie,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • ogólne zmęczenie i rozdrażnienie,
  • ból podbrzusza i piersi.

ciąża usg 3d krok po kroku

 

Swoje podejrzenia należy natychmiast potwierdzić lub wykluczyć – w pierwszej kolejności wykonując test ciążowy i obowiązkowo konsultując jego wynik z lekarzem ginekologiem.

Ciąża trwa 38-40 tygodni, czyli 9 miesięcy i dzieli się na 3 trymestry. Pierwszy z nich trwa 13 tygodni, kolejny do 27. tygodnia, a trzeci i ostatni do rozwiązania, czyli porodu. Z racji tego, że w większości przypadków nie da się jednoznacznie określić dnia zapłodnienia, umowny początek ciąży jest dniem pierwszego dnia ostatniej miesiączki (stąd zakres 38-40 tygodni).

Każdy dzień i miesiąc ciąży jest wyjątkowy zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Każdy trymestr charakteryzuje się konkretnymi objawami, które pozwalają w miarę dokładnie określić kolejne stadia życia płodowego.

Pierwszy trymestr ciąży

Mama

W pierwszym miesiącu ciąży kobieta może odczuwać ogólne zmiany w samopoczuciu – zmęczenie, senność, rozdrażnienie, nudności i wrażliwość na zapachy. Poza bólem piersi i zmianami nastroju, pod koniec pierwszego trymestru zaczyna zaokrąglać się brzuszek, gdyż dziecko zaczyna rosnąć.

Dziecko

Właśnie zakończył się okres tworzenia się narządów. Kolejnym etapem jest ich udoskonalenie i rozwój. Dziecko waży około 30-40 gramów i ma zaledwie 9 centymetrów.

Drugi trymestr ciąży

Mama

Drugi trymestr jest wyjątkowy, ponieważ to właśnie w nim mama czuje pierwsze ruchy dziecka. Ustępują nudności i rozdrażnienie, za to wzmaga się apetyt i częstotliwość oddawania moczu. Piąty miesiąc ciąży może charakteryzować się delikatnymi bólami podbrzusza oraz skurczami i opuchlizną nóg, kostek i stóp. Problem mogą stanowić także proste czynności, jak mycie zębów – coraz trudniej utrzymać równowagę i koncentrację. Końcówka trymestru to także wzmożony ruchy dziecka w brzuchu, co bezpośrednio wpływa na bóle pleców i brzucha przyszłej mamy.

Dziecko

Znamy już płeć dziecka. Wykształciły się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie i pojawiają odruchy noworodkowe (ssania, chwytania). Dziecko waży około 700 gramów i ma 30 centymetrów.

Trzeci trymestr ciąży

Mama

Ostatni trymestr to połączenie dolegliwości i objawów ze wszystkich trymestrów. Do nich należy dodać także trudności w zasypianiu i płytki oddech, który spowodowany jest powiększającą się macicą uciskającą przeponę. Ostatnie miesiące ciąży to przede wszystkim problemy z oddychaniem i bóle, spowodowane wyraźnymi ruchami dziecka, gotowego do przyjścia na świat. Oczywiście, nie każda przyszła mama ma opisane objawy – wiele kobiet przechodzi ciążę lekko i przyjemnie – wyglądają nie tylko piękniej niż zwykle, ale i czują się wspaniale.

Dziecko

Zmienia się wygląd skóry dziecka – znika meszek płodowy. Zmniejsza się również ilość wód płodowych, dziecko nie ma miejsca, by swobodnie się poruszać. Waży około 3,5 kilogramów i ma około 55 centymetrów.

 

ciąża kiedy usg

 

Kiedy warto zrobić USG?

USG należy wykonywać regularnie już od pierwszego trymestru ciąży. Pierwsze badanie wykonuje się między 11-14 tygodniem ciąży, kolejne USG należy wykonać w okolicach 18-22 tygodnia, a ostatnie między 30-32 tygodniem. Badanie USG trzeba wykonać minimum trzy razy – w każdym trymestrze, chyba że lekarz postanowi inaczej.

Pierwsze badanie USG ciąży pozwoli ocenić ilość pęcherzyków (ciąża pojedyncza lub mnoga) oraz ich umiejscowienie. Ciąża pozamaciczna stanowi bezpośrednie zagrożenie życia kobiety, należy więc wykluczyć ją jak najszybciej. Za pierwszym razem ocenia się również czy nie zachodzą niepokojące zmiany, świadczące o zaburzeniach genetycznych.

Drugie badanie, poza określeniem masy i długości dziecka, pozwala dokładnie określić budowę i czynność serca (a tym samym wykrycie potencjalnych wad układu krążenia). Podczas tego badania USG można również dowiedzieć się, jaka jest płeć dziecka.

Podczas ostatniego badania lekarz ocenia ułożenie płodu, jego masę i wydolność łożyska. Takie badanie wykonuje się na 2-3 tygodnie przed porodem.

W naszej nowoczesnej placówce medycznej Panie mogą wykonać zabieg USG ciąży 3D i 4D (kliknij by dowiedzieć się więcej!) w całkowicie bezpiecznych i przyjaznych warunkach. Z wielką troską dbamy o zdrowie i dobre samopoczucie zarówno mamy jak i dziecka.

Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »