Niektóre choroby i schorzenia bywają bardzo wstydliwe, ponieważ występują w takiej części naszego ciała, o której rzadko mówi się otwarcie. Rozmowa o dolegliwościach, nieważne jak bardzo błahych, powinna być naturalna. W takich wypadkach również należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza i nie obawiać się o dyskomfort psychiczny. Lekarze wszelkich specjalizacji pracują po to, aby pomóc i doradzić pacjentowi, a nie po to, aby oceniać go czy wyśmiewać. Ludzie najczęściej wstydzą się chodzić do proktologa, jednak warto pokrótce wyjaśnić, kim on jest i czym się zajmuje, aby bliżej poznać specyfikę jego pracy.
Proktolog – kto to jest?
Proktolog to specjalista, który zajmuje się nie tylko leczeniem chorób związanych z ostatnim odcinkiem przewodu pokarmowego (jelitem grubym, odbytnicą, kanałem odbytu, odbytem), ale również ich diagnostyką i profilaktyką. Nie powinno to jednak wywoływać wstydu czy obrzydzenia – proktolog to lekarz jak każdy inny, dlatego nie należy w ogóle obawiać się wizyty u takiego specjalisty.
Zakres działań proktologa
Proktolog jako lekarz, który zajmuje się również diagnostyką i profilaktyką różnych chorób, dlatego może on zlecić zestaw specjalistycznych badań. Do nich zalicza się na przykład angioskopię, która ocenia stan kanału odbytu i odbytnicy, rektoskopię, która umożliwia pobór tkanki oraz kolonoskopię, dzięki której możliwe jest obejrzenie wnętrza jelita grubego. Proktolog może również zrobić USG lub zlecić wykonanie badań laboratoryjnych. Ponadto leczy takie choroby jak zapalenie i nowotwory jelita grubego, ropnie okołoodbytnicze, a także zajmuje się problemami związanymi z żylakami odbytu czy nietrzymaniem stolca.
Objawy, z którymi należy udać się do proktologa
Pacjenci zgłaszający się do proktologa, zazwyczaj skarżą się na dyskomfort i różnego rodzaju bóle. Takich objawów nie należy w żadnym wypadku ignorować, tylko jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Najczęstszymi objawami, z jakimi przychodzą pacjenci do takiego specjalisty, są:
- Bóle różnego natężenia (ostre, kłujące, pulsujące, rwące),
- Zaparcia,
- Biegunka,
- Świąd lub pieczenie odbytu,
- Krew lub śluz w stolcu,
- Nieregularne lub bolesne wypróżnianie się,
- Nawracające bóle jamy brzusznej.
Każdy objaw należy niezwłocznie zgłosić proktologowi, umówić się na wizytę i zbadać problem. Im wcześniej zdecydujemy się na taką konsultację, tym lepiej. Odpowiednio szybka reakcja pomoże zaoszczędzić nerwów i może uratować nas od poważniejszych chorób.
Dlaczego nie warto wstydzić się wizyty u proktologa?
Bardzo często zdarza się, że duża część pacjentów decyduje się na wizytę u proktologa zbyt późno. Wiele osób po prostu wstydzi się swoich dolegliwości, mimo że są one bardzo dokuczliwe i wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Jeżeli boli nas ząb, nie czekamy, aż wypadnie samoistnie, tylko chcemy jak najszybciej odwiedzić stomatologa i rozwiązać problem. W przypadku proktologa nastawienie większości ludzi jest nieco inne i bardziej skryte. Dlaczego nie powinno tak być i jakie skutki wiążą się z odkładaniem wizyty na później?
Jedną z najważniejszych kwestii jest nasze zdrowie. Jeżeli organizm nie działa tak, jak powinien, oznacza to, że należy coś z tym zrobić. Elementy, które znajdują się na końcu układu trawiennego pełnią niezwykle ważne funkcje. Mają one wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odwlekając wizytę, możemy narazić się na groźne powikłania, a nawet nowotwory, między innymi jelita grubego. Dlatego jeśli czujemy ból i dyskomfort w tych obszarach, należy jak najszybciej udać się do lekarza, znaleźć przyczynę i ją wyleczyć.