zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego – przyczyny i metody leczenia

Czym jest IBS?

Szybkie tempo życia i brak odpowiedniej diety mogą przyczynić się do złego samopoczucia. Lekarze wielokrotnie powtarzają, że jeśli nasza psychika funkcjonuje w sposób prawidłowy, to ma to bezpośredni wpływ na dobre funkcjonowanie jelit. Jeżeli jednak jeden bądź drugi czynnik zaczyna wykazywać nieprawidłowości, od razu odczuwamy dysfunkcje innych narządów. Choć nie ma badań, które jednoznacznie potwierdziłyby przyczynę występowania tej choroby, należy pamiętać o tej prawidłowości. Najczęściej są to zaburzenia funkcji motorycznej jelit albo wyżej wspomniane zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej. Jest to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego. Choroba ta, której skrót pochodzi od angielskiej nazwy Irritable Bowel Syndrome, występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej choroba ta dotyka ludzi do 50. roku życia.

leczenie zespołu jelita drażliwego

Objawy — gdzie ból jest największy?

Najczęstszymi dolegliwościami, na jakie skarżą się pacjenci z rozpoznaną chorobą IBS, są przede wszystkim bóle brzucha, do których może dołączyć biegunka, zaparcia bądź nadmierne wydzielanie gazów. Osoby te bardzo często opisują nasilające się bóle, łącznie z którymi występują stany lękowe, niepokój, a nawet depresja. Zaburzenia psychiczne nasilają objawy układu pokarmowego, co powoduje jeszcze większy ból i dyskomfort. Objawy tego typu można jednak przypisać różnym innym chorobom, dlatego tak ważne jest wykonanie wszystkich potrzebnych badań, które pozwolą wykluczyć występowanie groźniejszych chorób układu pokarmowego. Pacjent powinien obserwować reakcje swojego organizmu, ponieważ w dużym stopniu to pozwoli lekarzowi ocenić stan zdrowia i zdiagnozować chorobę, która z pozoru nie jest łatwa do diagnozy z uwagi na popularne objawy, które mogą być sygnałem zatrucia pokarmowego, ale również chorób nowotworowych.

Jak leczyć IBS?

Leczenie zespołu jelita drażliwego jest indywidualnie dopasowane do danego pacjenta. Jeśli lekarz stwierdzi, iż zachodzi potrzeba zmiany sposobu odżywiania, ponieważ po wywiadzie dojdzie do wniosku, że może ona uspokoić dolegliwości, zaleci konsultacje z dietetykiem, bądź wykluczenie niektórych produktów. Bardzo często lekarze zalecają wizyty u psychologów, aby dolegliwości nie nasilał stres i ataki lękowe. Nie ma jednego lekarstwa na tę chorobę, jednak lekarze przepisują takie leki, które pomagają uspokoić niektóre dolegliwości. Niekiedy są to tabletki rozkurczowe bądź probiotyki, które pozwalają odbudować florę bakteryjną jelit. Zdarzają się także sytuacje, kiedy pacjentom pomagają tabletki antydepresyjne. Wszystko zależy od tego, jakie objawy występują u danej osoby i z jakim nasileniem. Nie warto jednak brać lekarstw na własną rękę, lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarzem, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Może to być zarówno gastrolog, jak i gastroenterolog. Nie ma lekarstwa, które wyleczy ludzi z choroby IBS, jednak chorzy uczą się funkcjonować na co dzień z tą chorobą i szukać różnych możliwości na złagodzenie uciążliwych objawów. Choroba nie prowadzi do wyniszczenia organizmu, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich zmagających się z nią ludzi, a ponadto coraz więcej mówi się o niej w mediach. Rokowania są dużo lepsze, niż w przypadku wielu innych chorób układu pokarmowego.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »