czym zajmuje się gastrolog

Kiedy należy udać się do gastrologa?

Czym zajmuje się gastrolog?

Najczęściej ludzie ze swoimi dolegliwościami udają się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który daje skierowanie na wizytę u specjalisty z danej dziedziny lub zleca konkretne badania. Jednak społeczeństwo ma coraz większą świadomość i wiedzę na temat chorób, a także na temat tego czym zajmuje się dany lekarz. Pomijają więc wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, udając się od razu do specjalisty na prywatną wizytę, która najczęściej odbywa się w dużo szybszym terminie.

Gastrolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu pokarmowego, takimi jak choroba wrzodowa, celiakia, refluks czy też choroba Leśniowskiego-Crohna. Choroby te mogą objawiać się różnymi dolegliwościami, przy czym często ludzie trafiają do lekarzy innych specjalizacji i tam dostają wstępną diagnozę. Następnie ci specjaliści kierują ich już do gastrologa, który jest w stanie potwierdzić postawioną diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

kiedy udać się do gastrologa

Wizyta u gastrologa — z jakimi objawami?

Pacjenci najczęściej do lekarza tej specjalizacji trafiają z objawami takimi jak ból brzucha, biegunka, wzdęcia czy też odbijanie. Są to jedne z najczęściej występujących problemów, z którymi często męczą się latami, nie otrzymując prawidłowej diagnozy. Warto podkreślić, że objawy tego typu mogą oznaczać zarówno chorobę o łagodnym charakterze, jak i tę o niezwykle ciężkim przebiegu. Wiele objawów pokrywa się bowiem z tymi, które występują przy nowotworach układu pokarmowego. Przez szybki tryb życia ludzie jednak bardzo często nie zwracają uwagi na jakość i ilość spożywanych posiłków na co dzień, dlatego lekarz podczas wywiadu zawsze zadaje pytania na temat tego, co pacjent je na co dzień, po czym czuje się dobrze, a po czym źle. Pozwala to ocenić i przypisać objawy do danej choroby. Wywiad z pacjentem jest bardzo ważny, ponieważ pewnych kwestii nie jesteśmy w stanie zobaczyć na badaniach. Obserwacja pacjenta jest istotnym elementem w całej diagnozie. Warto przed wizytą spisać wszystkie nurtujące pytania bądź istotne kwestie i zabrać ze sobą wszystkie badania, które wykonywało się w przeszłości.

Jakie badania wykonuje gastrolog?

Gastrolog, czy też gastroenterolog po zrobieniu wywiadu z pacjentem zleca do zrobienia badania. W ich skład wchodzą zazwyczaj USG jamy brzusznej, gastroskopia, kolonoskopia oraz rezonanse magnetyczne. Dodatkowo często zleca badania z krwi oraz testy alergenowe. Dostając wyniki i pełny obraz stanu zdrowia pacjenta jest w stanie ocenić powód odczuwania różnych dolegliwości i w końcowym etapie postawić diagnozę. Zaleca terapię dietą (przykładowo w przypadku celiakii) lub lekarstwami.

Lekarz bardzo często zaleca stosowanie jakieś diety z wykluczeniem pewnych składników, aby sprawdzić czy objawy się wyciszą bez ich spożywania i pacjent będzie czuł się lepiej. Jednak w dużej mierze to od danego człowieka zależy, czy będzie przestrzegać zalecanej diety. Nietolerancja pewnych produktów czy ich składników bardzo często wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czasami też pojawiają się wysypki skórne bądź plamy. Te wszystkie symptomy pomagają lekarzowi w ocenie przyczyny ich występowania. Zanim jednak wprowadzimy jakąkolwiek dietę (pod opieką lekarza lub dietetyka), należy wykonać szereg najpotrzebniejszych badań, które pozwolą ustalić, że dany sposób żywienia nie zaszkodzi nam na innych polach.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »