Czas dojrzewania jest jednym z najtrudniejszych okresów zarówno w życiu dziecka, jak i rodzica. Buzujące hormony wewnątrz organizmu, zewnętrzne zmiany wyglądu, a także nagły i przyspieszony wzrost mogą wzbudzić wiele skrajnych emocji oraz zmartwień, z którymi ciężko sobie poradzić. Szybkie nabieranie masy i powiększanie się ciała są normalnymi zjawiskami, którym często towarzyszą nieprzyjemne objawy, jakimi są bóle wzrostowe i przeciążeniowe. Przerażeni rodzice zwracają się o pomoc do lekarzy pediatrów, aby zdiagnozować przyczynę i podłoże bólu kości czy stawów u ich pociech. Jest to prawidłowe zachowanie, ponieważ dzięki temu już we wczesnym okresie można wyeliminować lub pozbyć się uciążliwych schorzeń i chorób, które objawiają się w taki sam sposób.
Odpowiednia diagnoza
Na początku wizyty, lekarz przeprowadza dokładny wywiad z rodzicem i dzieckiem, aby odnaleźć właściwe źródło oraz przyczynę dolegliwości. Ból nóg i kości u dzieci objawia się zazwyczaj w nocy albo w godzinach popołudniowych. Zdarza się tak, iż narastający ból budzi dzieci w trakcie snu i staje się koszmarem dla nich i ich rodziców. Jest on silny, lecz krótkotrwały, ponieważ trwa nie dłużej niż pół godziny. Po dokładnym wymasowaniu kości ból ustępuje i nie wymaga podania preparatów przeciwbólowych.
Jak pozbyć się bólu?
Podłoże problemów może być zarówno genetyczne, jak i nabyte. W przypadku ułożenia miednicowego dziecka w trakcie ciąży warto wykonać USG bioder jak najwcześniej, w 1 lub 2 tygodniu życia. Najczęściej wykonuje się je pomiędzy 5 a 6 tygodniem życia noworodka. Wczesne wykrycie problemu może ograniczyć rozwój schorzeń kości oraz układu ruchu. Wszelkie aktywności fizyczne są wskazane, ponieważ wpływają korzystnie na rozwój ruchowy dziecka. Najbardziej wskazane i angażujące mięśnie ćwiczenia to pływanie, gimnastyka, piłka nożna oraz jazda na rowerze. Są to dodatkowe działania o właściwościach profilaktycznych. Nie należy jednak zapominać o regularnych badaniach i kontrolach lekarskich, szczególnie ortopedycznych.
Rodzaje oraz przyczyny bólu kości u dzieci
Istnieje kilka rodzajów bólu kości, którego mogą doświadczać dzieci. Pierwszym typem są bóle przeciążeniowe — nie są stałe, występują po wzmożonym wysiłku fizycznym. Nie towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, takie jak rumień lub obrzęk, ponieważ nie występuje przy tym stan zapalny. Ból ustępuje zazwyczaj po krótkiej przerwie od wysiłku. Dolegliwości te nasilają się w przypadku nieprawidłowego rozłożenia obciążeń w stawach.
Rodzajem drugim są bóle wzrostowe — występują one na przemian z bólami przeciążeniowymi. W trakcie nagłego wzrostu dziecka ból zaczyna się nasilać w nocy, ponieważ hormon wzrostu wydzielany przez nasadkę mózgową, która uaktywnia się właśnie w porze nocnej. Okostna otaczająca szybko i nagle rosnące kości nie nadąża za ich tempem, dlatego rozpierana od wewnątrz powoduje ucisk i ból.
Warto upewnić się, czy są to na pewno bóle powiązane ze wzrostem dziecka. Podobne objawy mogą sygnalizować poważne choroby takie jak nowotwór czy osteoporoza, które wcześnie zdiagnozowane można zniszczyć w zarodku. Okres wzmożonego wzrostu jest bardzo trudny dla dzieci i rodziców. W trakcie trwania bólu warto wykonywać masaże, a także podawać witaminę D3 z preparatem wapnia. Pomogą one w pewnym stopniu przetrwać trudny okres bólu.