Zbliżający się wielkimi krokami jesienny okres jest momentem wzmożonego rozprzestrzeniania się wielu wirusów, infekcji oraz stanów zapalnych. Zmniejszona aktywność fizyczna, przebywanie w małych, dusznych pomieszczeniach oraz brak ciągłego dostępu do promieni słonecznych wpływają znacząco na działanie naszego układu odpornościowego. Jesienne przeziębienie to nic nadzwyczajnego, jednak od pewnego czasu wiążę się ono ze sporym stresem oraz obawą o zakażenie COVID-19. Objawiają się one w bardzo podobny sposób, dlatego ciężko je rozróżnić bez wykonania specjalistycznego testu.
Objawy przeziębienia
Przeziębienie związane jest z infekcją wirusową, za którą odpowiedzialne jest szerokie spektrum wirusów. Zazwyczaj spowodowane jest zakażeniem rinowirusem, adenowirusem lub koronawirusem. Przeziębienie rozpoczyna się od drobnych, łagodnych objawów, wywołanych przenoszeniem bakterii drogą kropelkową, pokarmową lub bezpośredni kontakt z osobą chorą. Do najczęstszych objawów zalicza się osłabienie organizmu, ból gardła, kaszel, katar, ból głowy oraz ból mięśni.
W początkowej fazie przeziębienia katar jest lekki i wodnisty, natomiast w kolejnych fazach choroby, nasila się oraz staje się gęstszy, zatykając nos oraz zaburzając zmysł węchu i smaku. Kolejnymi objawami, które mogą wystąpić w trakcie przeziębienia, są niewysoka gorączka oraz podrażnienie spojówek. Choroba ustępuje zazwyczaj po 8-10 dniach, jeżeli pacjent przechodzi ją bez żadnych powikłań. Warto jednak skonsultować się z lekarzem internistą w celu dobrania odpowiednich leków i szybszego powrotu do zdrowia.
Jesień — sezonem grypy
Liczba osób przeziębionych lub przechodzących grypę znacznie wzrasta wraz z początkiem jesieni. Dzieje się tak, ponieważ w tym okresie przebywamy znacznie częściej w zamkniętych pomieszczeniach i dużych skupiskach ludzi, a słonecznych dni jest coraz mniej. Wpływ na zrażenie się grypą ma bezpośredni kontakt z chorymi osobami w odległości mniejszej niż 1,5 metra odległości, a także niewystarczająca dbałość o higienę rąk. Grypa pojawia się nagle, atakując nas silnymi objawami, takimi jak wysoka gorączka, dreszcze, osłabienie, ból głowy i mięśni, złe samopoczucie, ból krtani oraz gardła, a także suchy, uciążliwy kaszel.
Objawy grypy są dużo bardziej uciążliwe niż te, które dotykają nas podczas przeziębień. Ustępują po około 7 dniach, jeżeli nie wystąpią żadne powikłania. Grypa może przerodzić się w poważną chorobę, która będzie wymagała leczenia w szpitalu w przypadku pojawienia się następujących objawów: silne duszności, odwodnienie, powikłania wtórne.
COVID-19 – co to takiego?
Pierwsze zakażenia rzadkim koronawirusem SARS-CoV-2 wystąpiły w zeszłym roku. Od tej pory zmagamy się z międzynarodową epidemią, która utrudnia codzienne życie i funkcjonowanie, a także pogarsza stan gospodarczy na całym świecie. Czym charakteryzuje się ten wirus? Jego przebieg może się diametralnie różnić, wszystko zależy od pierwotnego stanu zdrowia pacjenta. Na ogół są to zwykłe objawy, występujące w trakcie przeziębienia lub grypy takie jak gorączka, suchy kaszel czy silne osłabienie. W innych przypadkach występują również takie objawy jak długotrwała utrata węchu i smaku, trudności w oddychaniu, duszności, ból głowy, biegunka, a nawet wysypka.
Choroba rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Jak wynika z dogłębnych analiz, większość społeczeństwa łagodnie przechodzi COVID-19, jednak u mniejszości pacjentów kończy się hospitalizacją, poważnymi problemami dróg oddechowych, a nawet zgonem.
Jak odróżnić COVID-19 od innych chorób?
Podstawowe objawy koronawirusa SARS-CoV-2 są bardzo zbliżone do tych, które występują po zarażeniu się jakimkolwiek innym wirusem tego typu. Warto zatem umówić się na wizytę do lekarza lub skorzystać z telekonsultacji, a także wykonać test, który potwierdzi lub wykluczy nasze przypuszczenia i pomoże prawidłowo wyleczyć nasze dolegliwości.