przyczyny nietrzymania moczu

Problemy z oddawaniem moczu — przyczyny i leczenie

Zaburzenia związane z oddawaniem moczu to częste schorzenia, na które skarży się spory odsetek pacjentów. Jest to uciążliwy problem, którego nie należy bagatelizować, gdyż może on prowadzić do bardzo poważnych chorób, a także do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie. Kluczowym oraz pierwszym krokiem powinna być wizyta u urologa, który wskaże źródło problemów oraz wskaże nam, która ścieżka leczenia będzie najodpowiedniejsza.

Jeżeli odczuwamy ból oraz dyskomfort w trakcie oddawania moczu, a zaraz po jego oddaniu nie czujemy żadnej ulgi, powinniśmy zacząć działać. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka mężczyzn w dojrzałym wieku. Związany jest z zaburzeniami w kłębuszkach nerkowych lub innymi stanami chorobowymi.

Problem z oddawaniem moczu — przyczyny

Objawy często podobne są do zaburzeń, które występują w trakcie mikcji. Są to między innymi wzmożone i silne uczucie parcia na mocz, przerywane oddawanie moczu, ból towarzyszący oddawaniu moczu, pieczenie cewki moczowej oraz nietrzymanie moczu.

Dolegliwości związane z ilością oddawanego moczu, spowodowane są problemami pracy nerek lub ich uszkodzeniem: bezmocz, wielomocz bądź skąpomocz.

Zaburzenia związane z objawami dyzurycznymi spowodowane są infekcją układu moczowego. Mogą to być takie schorzenia jak zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej lub miedniczek nerkowych. Innym podłożem dolegliwości może być rozrost prostaty występujący u mężczyzn lub infekcje narządów płciowych występujące u kobiet. Źródłem tego typu zakażeń są kontakty seksualne.

Nietrzymanie moczu to kolejne zaburzenie, któremu towarzyszy silne parcie na pęcherz oraz problem z jego oddaniem. Objawy te występują wskutek następujących schorzeń: zaburzeń neurologicznych, infekcji, kamicy oraz nowotworów. Problemy związane z oddawaniem moczu występują u pacjentów, którzy doznali uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Zespół jelita drażliwego – przyczyny i metody leczenia

Odpowiednia diagnoza kluczem do rozwiązania problemów

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do urologa lub ginekologa, aby wykluczyć i zahamować rozwój poważnych schorzeń oraz chorób. Specjalista zleca szereg badań, które pomogą opracować prawidłową drogę leczenia. Wśród nich z pewnością znajdą się takie jak USG układu moczowego, ogólne badanie moczu, badanie narządów płciowych oraz cewki moczowej, a także badania cytometryczne.

Problemy z oddawaniem moczu — leczenie

Leczenie ogólnych infekcji narządów płciowych, polega w głównej mierze na przyjmowaniu odpowiednio dobranych antybiotyków. Ważne jest także działanie profilaktyczne — wypijanie dużej ilości płynów, które nawadniają cały organizm, jedzenie żurawiny, a także produktów, które zawierają w sobie dużo witaminy C.

Wykonanie USG jest kluczowym elementem, który pozwala na dokładne obejrzenie gruczołów krokowych oraz zobrazowania źródła problemu. Stanowi to bardzo ważny element ścieżki diagnozującej, która wyklucza występowanie poważnych chorób. Urolog dokonuje analizy odpowiednimi przyrządami w celu określenia stanu naszych narządów płciowych. Nie należy bagatelizować tego typu schorzeń, gdyż są to najpoważniejsze dolegliwości, występująca głównie u mężczyzn i prowadzące do nieuleczalnych chorób. Uznawane są za jedne z chorób populacyjnych.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »