Ostry brzuch – jak rozpoznać?

Ostry brzuch – po czym poznać?

Najbardziej charakterystyczny objaw tzw. ostrego brzucha to silny ból w obrębie jamy brzusznej, który może być ciągły, kolkowy lub mieszany. Towarzyszy mu uczucie napięcia, wzdęcia i często podwyższona temperatura. W zależności od jego rodzaju i lokalizacji jest inaczej odczuwany przez chorego oraz wskazuje na różne przyczyny schorzenia: stany zapalne lub niedrożność.

Pacjenci opisują go zazwyczaj jako tępy, ostry, przypominający ciosy zadane nożem. Odczuwany jest głęboko w brzuchu, zazwyczaj w obszarze chorego narządu. Jeśli jest wywołany nieprawidłowym funkcjonowaniem jelit, wątroby oraz trzustki, utrzymuje się w środkowej linii brzucha. W przypadku schorzeń trzustki nieprzyjemnie dolegliwości obejmują podbrzusze. Sam ból trwa krócej niż tydzień, jednak stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Z tego względu wymaga szybkiej interwencji lekarza i hospitalizacji.

Diagnostyka ostrego brzucha

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, mogące wskazywać na ostry brzuch, zrezygnuj ze spożywania jedzenia, picia oraz środków przeciwbólowych, które mogą utrudnić diagnozę. W takim wypadku jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, który przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski. Podczas wizyty konieczne będzie wskazanie lokalizacji bólu, jego rodzaju oraz nasilenia. Są to niezbędne informacje do rozpoznania tego schorzenia. Ponadto wykonane zostanie badanie krwi, RTG oraz USG brzucha.

Przyczyny ostrego brzucha

Ostry brzuch najczęściej jest wywołany zapaleniem lub niedrożnością. Stan zapalny może być:

• zakaźny – wywołany bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami,
• niezakaźny – wywoływany niedokrwieniem, promieniowaniem jonizującym lub mechanizmami immunologicznymi.

Rodzaj czynnika powodującego stan zapalny nie wpływa na jego przebieg – postępuje on zawsze według tego samego schematu. Jednak jego różnią się w zależności od wieku chorego, narządów, które są zaatakowane, czasu trwania choroby oraz dodatkowych schorzeń, które ma pacjent. Oto kilka przyczyn ostrego brzucha:

• Zapalenie otrzewnej – najczęściej tworzy w wyniku pęknięcia któregoś z narządów położonego w jamie brzusznej. Stan zapalny zwiększa przepływ krwi w obrębie otrzewnej i powoduje obrzęk.
• Zawał narządów jamy brzusznej – dotyczy najczęściej wątroby, śledziony, trzustki, jajników lub nerek. Powstaje poprzez zamknięcie światła ścian tętnic lub żył, co uniemożliwia swobodny przepływ płynów i przyczynia się do powstania tkanki martwiczej. W tym miejscu, w ciągu kilku godzin, powstaje stan zapalny.
• Perforacja jelit – jej przyczyną jest między innymi skręt jelit lub osłabienie ich ścian.
• Niedrożność – jest to zatrzymanie prawidłowego przepływu pożywienia przez jelita. Do przyczyn należą nieprawidłowa budowa ścian narządu, zmiany w jego świetle lub guz.

To tylko niektóre z przypadłości, które mogą powodować silny ból brzucha – jest ich o wiele więcej i stanowią poważne zagrożenie, dlatego tak ważna jest diagnoza specjalisty. Jeśli szukasz sprawdzonej placówki medycznej, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści swoją pracę prowadzą na nowoczesnych aparatach USG, które umożliwiają obrazowanie techniką 2D, 3D i 4D.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »