usg w ciąży

Profilaktyka u kobiet w ciąży

Przygotowanie do narodzin dziecka powinno się odbywać jeszcze w okresie przed zajściem w ciążę. Kiedy para decyduje się na dziecko, warto jest aby przyszła mama wykonała wszystkie niezbędne badania kontrolne, które zweryfikują, czy ciąża będzie bezpieczna dla dziecka oraz mamy. Kontrola stanu zdrowia odbywa się w trakcie wizyty przedkoncepcyjnej, na której lekarz zleci badania obrazowe oraz laboratoryjne, a także pomiar przeciwciał przeciwko różyczce. Jeżeli okaże się, że kobieta poddana badaniu nie ma odporności na różyczkę, wówczas zostanie zlecone szczepienie, co zabezpieczy później planowane dziecko przez niepożądaną infekcją. Takie szczepienie dobrze jest wykonać przed ciążą, gdyż w trakcie jej trwania nie jest to możliwe. Dodatkowo dobrze jest zdecydować się również na badania pod kątem schorzeń internistycznych takie jak nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca, gdyż w przypadku ich występowania leczenie powinno być odpowiednio dopasowane nie tylko w trakcie ciąży, ale też w okresie okołokoncepcyjnym. Czas planowania dziecka jest niezwykle ważnym i stresującym momentem dla rodziców, zatem poza zabezpieczeniem fizjologicznym, warto zatroszczyć się o odpowiednią atmosferę, nastawienie oraz dobrostan psychiczny, gdyż emocje mamy mają duży wpływ na rozwój układu neurologicznego dziecka.

Badania w trakcie ciąży

Gdy już nastąpi ten szczęśliwy czas i pojawi się wieść o nowo rozwijającym się dziecku, następuje nowy rozdział w życiu rodziców, ale także pojawia duża odpowiedzialność, która na początkowym etapie jest związana z kontrolowaniem stanu zdrowia dziecka i mamy w przebiegu ciąży. Dobrze jest zdecydować się na doświadczonego lekarza prowadzącego, gdyż to on pomoże określić termin porodu, jak miałoby się odbywać rozwiązanie, a także dostosuje odpowiedni harmonogram badań. Każda wizyta u lekarza prowadzącego powinna zawierać rutynowe badanie ginekologiczne obejmujące ocenę stanu macicy, kontrolę wagi oraz pomiar ciśnienia krwi. Poza podstawowymi badaniami zlecane są często badania specjalistyczne takie jak: badanie grupy krwi (na wypadek konfliktu serologicznego), bieżące monitorowanie stanu dziecka podczas m.in. badań USG, badanie cukru, KTG, badania prenatalne, czy też zaawansowane HBs wykrywające nosicielstwo WZW typu B oraz WR (odczyn Wassermanna), który bada krew pod kątem obecności kiły.

Jak wygląda USG stawów biodrowych u niemowląt?

Zdrowe nawyki

W trakcie rozwijania się dziecka niezwykle ważne jest, aby pomyśleć również nad odpowiednimi nawykami oraz zdrową dietą. W kontekście żywienia dobrze jest mieć ogląd na ilość spożywanych płynów, kalorii, a także weryfikować skład pokarmu, który powinien być jak najmniej przetworzony. Wskazane jest dokładne mycie warzyw i owoców, a także niesięganie po surowe mięso, gdyż grozi to zakażeniem toxoplazmozą. W trakcie ciąży istnieje również ryzyko zakażeniem dróg moczowych, dlatego też w razie występujących dolegliwości należałoby bezzwłocznie udać się na wizytę kontrolną – nieleczone zakażenie dróg moczowych może spowodować zakażenie nerek, które z kolei może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia ciąży.

Jeżeli obecnie w Państwa życiu planowane jest dziecko, czy są też Państwo w trakcie przebiegu ciąży i rozważany jest wybór odpowiednich badań, warto zdecydować się na doświadczonych specjalistów. Nasi eksperci w oparciu o swój fach wykonają wszystkie badania rzetelnie, wskazując dokładny stan dziecka. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją badań USG na stronie!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także