USG dzieci kraków

Jak wygląda USG stawów biodrowych u niemowląt?

Po narodzinach niemowlę przechodzi szereg różnych badań mających za zadanie skontrolować stan zdrowotny oraz kondycję młodego organizmu. Wykonane badań, w tym badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych, pozwalają na ocenę układu immunologicznego, rozwoju organizmu oraz w razie problemu wykrywają ewentualne nieprawidłowości.

Znaczenie badania USG stawów biodrowych dla rozwoju niemowląt

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt jest wykonywane po to, aby zweryfikować budowę stawu biodrowego, a metodyka badania pozwala na bezinwazyjne oraz bezpieczne określenie położenie panewki, oraz głowy kości udowej. Powyższe badanie jest jedno z ważniejszych dla młodych rodziców, gdyż stan stawów biodrowych dziecka będzie mocno wpływał na naukę chodzenia oraz dalszy rozwój motoryczny. Wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości pozwala na odpowiednio wczesne wprowadzenie niezbędnych ćwiczeń, które polepszą stan stawów. Noworodek poddawany jest kontroli neonatologowi chwilę po jego narodzinach w celu zweryfikowania stanu ogólnego organizmu, którego poziom określany jest później w punktach na skali Apgar. W trakcie powyższego badania są oceniane wszelkie dysfunkcje kości i stawów, a w tym także stan bioder. W późniejszym okresie biodra dziecka badane są poprzez USG: po ukończeniu przez dziecka 6 tygodni życia (nie później niż przed ukończeniem 12 tygodni), następnie po ukończeniu 3 miesiąca. W dalszych miesiącach życia dziecka badanie jest wykonywane w sytuacjach wyjątkowych np. gdy rodziców zaniepokoi sposób chodzenia.

Jesienne przeziębienie — jak poprawić swoją odporność?

Czym jest USG?

Badanie ultrasonograficzne (USG) wykonywane jest za pomocą ultrasonografu, który składa się na przykładanej do ciała głowicy oraz monitora. W trakcie zabiegu na ekranie monitora pojawia się obraz wewnętrznych tkanek pacjenta, który powstaje za pomocą fal ultradźwiękowych, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Powyższe fale są bezpieczne dla organizmu oraz wnikają w głąb ciała, w którym później się odbijają i wracają do głowicy, aby finalnie trafić po przetworzeniu na ekran monitora. Strukturę tkanek ciała można dostrzec na monitorze, oceniając poziomy natężenia szarości.

Możliwe wskazania do badania USG oraz przebieg zabiegu

Wykonywany zabieg USG jest całkowicie bezbolesny dla dziecka. Warto jest, aby niemowlę w trakcie badania było odziane w luźny i łatwy do zdejmowania oraz zakładania komplet. W trakcie badania na skórze małego pacjenta rozsmarowywany jest żel, który ułatwia poprowadzenie głowicy aparatu po ciele, a jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest występowanie niezagojonych ran w badanym obszarze ciała. Zabieg pozwala na ocenę stanu stawów biodrowych w czasie rzeczywistym, obrazującą stan ich struktury: kaletki maziowe, nerw udowy, nerw kulszowy, mięśnie leżące powierzchownie w stosunku do stawu biodrowego, fragmenty tętnicy udowej wspólnej i żyły udowej, czy też obrąbek stawowy panewki stawu biodrowego. Zdarza się, że rodzice dziecka mogą być poproszeni o wykonanie badania USG stawu biodrowego przez pediatrę, który na podstawie pierwszej kontroli ciała chwilę po porodzie zaobserwuje różnice w długości nóg dziecka, niemożność poruszania dolnymi kończynami, przeskakiwanie stawu (objaw Ortolaniego) lub ograniczenia odwiedzenia nóg.

Gdyby pojawiła się konieczność wykonania badania USG stawu biodrowego dziecka, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami propozycji na stronie internetowej. Badanie USG bioderek jest bardzo ważnym zabiegiem diagnostycznym pozwalającym na rzetelną ocenę stanu stawów biodrowych dziecka, których gorsza kondycja może mieć przełożenie na całe dalsze życie pacjenta!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »