Profilaktyka układu moczowego

Problemy związane z zakażeniami układu moczowego (ZUM) są stosunkowo powszechnymi nieprawidłowościami zdrowotnymi, które szczególnie często występują u kobiet ze względu na budowę kobiecego układu rozrodczego. Objawy zakażenia potrafią mieć charakter nawrotowy, co ma zdecydowanie negatywny oraz uciążliwy wpływ na jakość życia osoby chorej. Każdego roku na ZUM choruje około 15% kobiet aktywnych seksualnie, 60% kobiet choruje na zakażenie układu moczowego w ciągu swojego całego życia, za to przynajmniej u jednej kobiety na cztery występuje nawrót infekcji w ciągu najbliższego roku. Diagnostyka ZUM polega na rozpoznaniu towarzyszących objawów klinicznych, zaś profilaktyka układu moczowego dotyczy przede wszystkim zapobieganiu nawrotom choroby.

Istota zmiany nawyków

Jednym z elementów profilaktyki układu moczowego jest odpowiednie zachowanie nawyków, które pozwolą na ograniczenie zakażeń. Przez lekarzy zalecane jest przyjmowanie dużej ilości płynów, które powoduje zwiększoną częstotliwość wydalania moczu, co zwiększa prędkość usuwania złych bakterii z dróg moczowych. Polecaną czynnością w tym wypadku byłoby również wypicie jednej szklanki wody przed każdym stosunkiem seksualnym i oddanie moczu chwilę po nim, gdyż seks sprzyja zakażeniom układu moczowego. Dobrze również zadbać o odpowiednią częstotliwość oddawania moczu w ciągu dnia — niewskazane jest powstrzymywanie się mikcji. Dodatkowo należałoby unikać środków plemnikobójczych, a także dbać o higienę okolic miejsc intymnych (moczowo-płciowych) za pomocą odpowiednich środków do higieny osobistej. Świetnym uzupełnieniem środków profilaktycznych przed ZUM jest zachowanie diety bogatej w błonnik. W posiłkach można również zastosować żurawinę, której działanie polega na blokowaniu fimbrii odpowiedzialnych za przyleganie bakterii do dróg moczowych, dzięki czemu bakterie są prościej wydalane z moczem. Inną substancją naturalną, która działa profilaktycznie przeciwko zakażeniom układu moczowego to arbutyna występująca w roślinie o nazwie mącznica lekarska. Arbutyna działa antysceptycznie oraz przeciwdrobnoustrojowo, dzięki czemu eliminuje bakterie powodujące ZUM.

IBS, czyli zespół jelita drażliwego

Profilaktyka farmakologiczna

Działania profilaktyczne opierające się na farmakologii to między innymi hormonoterapia, probiotyki, preparaty immunostymulujące oraz antybiotykoterapia. Hormonoterapia polega na stosowanie dopochwowych estrogenów, które działają ochronnie na barierę śluzówkową oraz normalizują PH pochwy. Powyższe hormony zalecane są przede wszystkim kobietom, które są w okresie pomenopauzalnym, przez co są bardziej narażone na zakażenia z powodu licznych zmian w obrębie nabłonka dróg moczowo-płciowych. Stosowanie probiotyków takich jak doustne Lactobacillus, czy dopochwowe L. Rhamnosus oraz L. Crispatus, również jest dobrą metodą profilaktyczną, gdyż bakterie te przywracają prawidłową mikroflorę pochwy, co zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia ZUM. Następną alternatywą profilaktyczną są preparaty immunostymulujące zawierające liofilizowany lizat E. Coli, które stymulują działanie układu odpornościowego, wzmacniając odpowiedź na bakterię E.Coli. Ostatnią metodyką jest antybiotykoterapia, czyli podawanie antybiotyków (fosfomycyny oraz furazydyny), które mają za zadanie zniszczyć występujące w układzie moczowym patogeny.

Na stronie internetowej znajdą Państwo dokładny opis zabiegów, z których USG układu moczowego ułatwi diagnostykę ewentualnego zakażenia układu moczowego, dzięki czemu będzie można odpowiednio dopasować leczenie.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »