dolegliwości układu pokarmowego

IBS, czyli zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego, nazywany również syndromem jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS; ZJD), jest to przewlekły zespół objawów i dolegliwości, które najczęściej są spowodowane przez największą pobudliwość tego jelita. Schorzenie nie jest niebezpieczne dla zdrowia, natomiast towarzyszące objawy są uciążliwe dla pacjenta. Zespół jelita drażliwego jest jednym z częstszych chorób układu pokarmowego i występują u około 15% populacji, a jego objawy dotykają częściej kobiety niż mężczyzn. Objawy syndromu jelita drażliwego najczęściej objawiają się pomiędzy 20, a 40 rokiem życia. Dolegliwości schorzenia mogą występować również rodzinnie. Objawami IBS najczęściej są nieregularne wypróżnienia, biegunki, nawracające bóle brzucha o różnym nasileniu oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które nie wynikają ze zmian organicznych, czy biochemicznych. Objawy syndromu jelita drażliwego mogą być podobne do dolegliwości występujących przy nadwrażliwości na gluten i celiakii.

Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?

Nie są do końca znane realne przyczyny powstawania dolegliwości związanych z występowaniem IBS, natomiast specjaliści wnioskują, że ich występowanie może być związane z wiekiem (choroba ta najczęściej dotyka osoby 30 i 40 letnie), płcią (schorzenie częściej dotyka kobiety), zmianami hormonalnymi, zakażeniem układu pokarmowego, uwarunkowaniami genetycznymi, czy też alergia. Dolegliwości syndromu jelita drażliwego mogą się pojawić również na skutek niewłaściwej diety, zaburzeń mikroflory jelitowej, zabiegów operacyjnych w obrębie jamy brzusznej, nadużywanie alkoholu, czy też niektóre leki. U ponad połowy pacjentów równolegle do IBS występują problemy związane z zaburzeniami psychicznymi takie jak depresja, zaburzenia osobowości czy stres.

Napięciowe bóle głowy

Objawy syndromu jelita drażliwego

Dolegliwości IBS są bardzo często mylone z symptomami innych schorzeń jelit, ponadto objawy mogą towarzyszyć zaburzeniom funkcjonowania pracy innych narządów (wątroby, nerek, żołądka, jajników). Dodatkowo w trakcie trwania schorzenia mogą pojawić się problemy z biegunką, śluzem w stolcu, ale też odczuwaniem wzdęć brzucha mimo niewielkiej ilości gazów jelita. Bardzo wielu pacjentów może odczuwać również wzmożone parcie na stolec mimo niewielkiego opóźnienia, a wszystkie objawy mogą się nasilać w wyniku problemów psychicznych, takie jak stres, czy zaburzenia osobowości. Syndrom jelita drażliwego jest związany przede wszystkim z różnego rodzaju dolegliwościami brzucha, które przejawiają się niemożliwymi do przewidzenia, regularnymi bólami, skurczami w jelitach, wzdęciami i gazami, ale też częstomocz, wzdęcia, nudności, bóle mięśniowe, częste odbijanie po posiłkach, czy nawet zaburzenia snu i problemy z miesiączkowaniem. Na skutek powyższych objawów może pojawić się dodatkowo zaburzenie koncentracji, osłabienie, niepokój oraz osłabienie. U pacjentów, którzy mierzą się z chorobą przewlekłą jelita, powiększa się obwód w talii, co może wpływać negatywnie na samoocenę u osób, którym zależy na dobrym wyglądzie.

Gdyby zauważyli Państwo niepokojące objawy takie jak bóle brzucha, gazy, wzdęcia, czy powtarzające się skurcze w jelitach, warto poddać się badaniu diagnostycznemu, w kierunku zespołu jelita drażliwego oraz USG — szczegóły zabiegów dostępne na stronie. Odpowiednia szybka diagnoza pozwoli na ustalenie najbardziej skutecznego leczenia i wyeliminowanie problematycznych objawów.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »